​Müzelerde "Yaşayan" Konsept

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Müzeleri, Sadece Kültür Varlıklarının Teşhir Alanı Olmaktan Çıkarmak İçin "Yaşayan Müze" Konseptini Hayata Geçirecek


Yayımlanma : 26.02.2016
Müzelerde

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, kentin kültürel yaşamına katkı sağlaması için hayata geçirilmesi planlanan "Yaşayan Müze" konsepti ile eğitim öncelikli müzecilik hedefleniyor. Bu çerçevede, kültür düzeyi yüksek, aynı zamanda tarihini koruma bilincine sahip gençlerin yetiştirilmesi amacıyla eğitim öncelikli müzecilik hizmeti üzerinde çalışılıyor. Ana sınıfından başlayarak okul çağındaki gençler için belirli programlar dahilinde müzelerle gerçekleştirilecek uygulamalı, görsel içerikli programlar ülke geneline yayılacak. Müzelerde yaz okulu etkinlikleri atölye çalışmaları, drama gösterileri, seminerler ve geçici sergiler ile kültürel amaçlı geziler yapılacak.

Bu yıl 12 müze hizmete açılacak
Bakanlığa bağlı 198 müze, 138 ören yeri ile 216 özel müzeye bu yıl yenileri eklenecek. Bu yıl 12 yeni ve 6 yenilenen müze olmak üzere toplam 18 müze faaliyete girecek. Yeni müzeler için 75 milyon, yenilenenler için ise 16 milyon lira bütçe ayrıldı.

Yorumlar


Sadece üyeler yorum yapabilir.
[Giriş Yap] & [Üye Ol]

Henüz yorum yapılmamış.