​Türkiye’nin İlk ve Tek Çocuk Müzesi: “Ankara Çocuk Müzesi”

4-12 Yaş Grubuna Hitap Eden Müze, Engelli Çocuklar İçin de Özel Olarak Tasarlandı


Yayımlanma : 11.02.2016
Türkiye’nin İlk ve Tek Çocuk Müzesi: “Ankara Çocuk Müzesi”

Türkiye’nin ilk ve tek çocuk müzesi olan Ankara Çocuk Müzesi, dünyadaki çocuk müzeleri ile ilgili yeni anlayışlar doğrultusunda, toplumda bilimsel ve teknolojik konulara ilgiyi arttırarak 21. yüzyılda ulusal ve küresel problemlere yenilikçi, sağduyulu çözümler üretebilen; bilgiye ve öğrenme aşkına değer veren nesiller yetiştirmeye kendini adamış; vizyonu geniş, gönüllü girişimciler tarafından desteklenerek çocuklarımızın hizmetine sunulmuştur.

Ankara Çocuk Müzesinin hedefi, Ankara bölgesinden başlayarak Türkiye ve komşu ülkelerdeki tüm çocukların oyunlarla eğlenceli keşif ortamlarında yaşam boyu öğrenme meraklarını ateşleyerek; onların hayal gücü, yaratıcılık ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmektir. Müzedeki sergiler ve eğitim programlarında, çocukların araç-gereç kullanarak fiziksel olarak aktif (hands-on) olmalarının yanı sıra, sorgulayarak ve argümanlar üzerinde tartışmalar yaparak zihinsel olarak da aktif olmaları (mindson) esas alınmıştır. Ayrıca tüm etkinliklerde çocuklar ilgi, yetenek, ihtiyaç gibi çeşitli bireysel farklılıklarına göre yönlendirilmektedir.

Ankara Çocuk Müzesi, 3000 m²’lik bir alanda, çocuklar ve aileler için yenilikçi, ilgi çekici ve interaktif deneyimler içeren çeşitli program, sergi ve sosyal faaliyetler olmak üzere üç ana bölümden oluşuyor.

Teknolojinin tüm imkanlarının kullanıldığı ve 25 ayrı senaryoyu barındıran müzede, çocuklar şantiye alanında duvar örüyor, aslına uygun TV stüdyosunda HD kameralarla program çekiyor, akustik odada çığlık atıp, playback stüdyosunda şarkıcı, hastanede doktor olabiliyor; arkeolojik kazı yapıp,dijital oyunları kendi vücutlarıyla oynayabiliyor.

4-12 yaş grubuna hitap eden müze, engelli çocuklar için de özel olarak tasarlandı.

Yorumlar


Sadece üyeler yorum yapabilir.
[Giriş Yap] & [Üye Ol]

Henüz yorum yapılmamış.