​Switch Bowling Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Solmaz Röportajı

"Herkes Gibi Olacaksanız Yok Olmaya Mahkumsunuz"


Yayımlanma : 11.02.2016
Switch Bowling Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Solmaz Röportajı

Kısaca firmanız ve hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Switch dünyada ki 4 komple bowling ekipmanları üreticisi firmadan biridir. Avrupa da ki tek üreticidir. 2013 yılına kadar faaliyetlerimizi İtalya Modena daki üç fabrikamızda gerçekleştirmekteydik. 2013 yılında üretimimizin önemli bir kısmını ve lojistik operasyonu Türkiye ye taşıdık. Sadece AR&GE ve yazılım üretimini İtalya da bıraktık. Dünyanın değişik ülkelerindeki 16 distribütörümüzle tüm kıtalarda faaliyetimize devam etmekteyiz. Her geçen gün yeni ürünlerle ürün portföyümüzü geliştiriyor ve yeni pazarlara açılmaya çalışıyoruz.

Eğlence- Etkinlik sektörü gün geçtikçe gelişme gösteriyor. Siz sektörün bu gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce önümüzdeki süreçte sektörel anlamda ne gibi değişimler/ gelişimler olacak?
Dünya'da eğlence sektörünün gelişimi form değiştirerek sürecektir. Gün geçtikçe gelişen teknoloji eğlence-etkinlik sektöründe de kendini göstermektedir. Değişen ve gelişen yeni konseptler ilk dikkat çeken unsurlardır. Bu da tüm dünya piyasasında dinamik bir süreci göstermektedir. Yeni, farklı ve cazip ürünlerle gelişmelerine devam edeceklerdir. Açıkçası sektöre yönelik ürün geliştiren firmalar eğer fark yaratacak ürünler geliştirebildikleri sürece varolacaklardır. Bunu beceremeyenler pozisyonlarını daha dinamik ve yenilikçi firmalara bırakacaklardır.

Kendinizi sektör içinde nerede görüyorsunuz? Firmanızın sektörde güçlü olduğu ve sizi rekabette öne çıkaran yanlarınız nelerdir?
Her geçen gün yeni ve farklı ürünlerle büyümeyi hedefleyen Switch ailesi olarak olmazsa olmazımız müşteri memnuniyetimizdir. Ürettiğimiz ve sunduğumuz her ürünün daima arkasındayız ve profesyonel bir ekip ile çalışmaktayız. Switch ailesi olarak tüm Türkiye ve tüm dünyaya ürünlerimizi sunmaktan ve tercih edilmekten büyük bir memnuniyet duymaktayız.
Bizi rekabette avantajlı kılan en önemli özelliğimizin hızlı karar alabilen dinamik bir işletme olmamız olduğunu düşünüyorum.

Eğlence- Etkinlik sektöründe projelerin başarısında etkili olan faktörler ve detaylar nelerdir?
Hedef kitlenizi iyi analiz etmek ve rakiplerinizden farklı ürün ve hizmetlerle karşılarına çıkmak..
Herkes gibi olacaksanız yok olmaya mahkumsunuz…

Önümüzdeki süreçte Switch Bowling sektörün gelişimine katkıda bulunmak için neler yapmayı planlıyor?
Switch ailesi olarak bowling ve eğlence sektörüne sürekli farklı ürünlerle değer katmaya çalışan bir firmayız. Kurumsal yapımızdan ödün vermeyerek dinamik bir yaklaşımla yeni tasarımlarımızı ve ürünlerimizi sırasıyla piyasaya sunmaya devam edeceğiz. Stratejilerimizi dünya ölçeğinde belirlediğimiz için taktir edersiniz ki dünya standartlarında ürün üretme zorunluluğumuz var. Bu nedenle AR&GE sürecimiz işimizin en vakit alan hassas kısmı…

Switch Bowling olarak kısa ve uzun vadedeki hedefleriniz nelerdir?
Benim kişisel olarak en büyük hedefim Switch gibi bir dünya markasının üzerine “Made in TURKEY” yazabilmekti bunu % 60 – 70 oranında başardık. Hedefimiz üretimimizin %100’ ünü Türkiye ye taşımak ve dünya pazarındaki payımızı sürekli olarak artırmak.

Firmanızın 2016 yılında sektörden beklentileri ve büyüme hedefleriniz nelerdir?
Türkiye çalkantılı bir dönemden geçmekte. Baktığınızda dünyanın her yerinde ülkelerin jeo politik özelliklerine göre farklı sıkıntılar var. 2016 yılında Türkiye de eğlence sektörüne yönelik yatırımların azalacağını düşünüyorum. Biz pazar olarak Amerika ve Çin’ in daha hareketli olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle stratejilerimizi geliştirirken önceliğimizi bu pazarlara veriyoruz.

ATRAX Fuarı hakkında görüşlerinizi ve beklentilerinizi açıklar mısınız?
ATRAX Fuarı, bölgenin en etkin fuarına dönüşebilme potansiyeli taşıyor. İstanbul’ un dünyanın en önemli HUB larından biri olması önemli bir etken. Biz gelişeceğine inanıyoruz.

Yorumlar


Sadece üyeler yorum yapabilir.
[Giriş Yap] & [Üye Ol]

Henüz yorum yapılmamış.