​Trio Games Group CEO’su Murat Eyileblebici Röportajı

"En Uygun Fiyata Maksimum Hizmet Serüvenimiz, Bizi Diğer Firmalardan Ayıran En Büyük Özelliğimiz"


Yayımlanma : 11.02.2016
Trio Games Group CEO’su Murat Eyileblebici Röportajı

Kısaca firmanız ve hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Trio Games Group olarak; oyun, eğlence makineleri ve ekipmanları satışı, oyun makineleri teknik yedek parça satışı, eğlence merkezi makine bakım ve onarımı, teknik danışmanlık hizmetleri, proje danışmanlık hizmetleri, işletme danışmanlık hizmetleri, sektörel ar-ge hizmetleri, kablosuz debit kart sistemleri satışı, kurulumu ve teknik servis hizmetleri alanlarında faaliyet göstermekteyiz.

Kendimle ilgili olarak, sektörde yaklaşık 12 yıllık bir tecrübem söz konusu. Bunun yaklaşık 8- 9 yılı yöneticilikle geçti. Yöneticiliğimden sonra yine sektörel bir firmada, ortaklığım söz konusuydu. Bu da yaklaşık bir buçuk yıl sürdü. Şimdi ise Trio Games Group adı altında bir şirketler grubu kurduk. Bu şirketler grubunun altında distribütörlüklerimiz de var. Örneğin Sega, Bandai Namco, Ice, Baytek, LaiGames, Andamiro gibi birçok önemli markaların Türkiye ve bölge temsilcisiyiz, distribütörüyüz. Bu markaların satışlarını, satış sonrası hizmetlerini ve teknik servis hizmetlerini veriyoruz. Onun dışında sektörde bugüne kadar ki yaşanmış birçok firmanın çizgisinin dışında, biraz daha farklı hizmetler vermek istiyoruz. Sadece makine satalım makinenin karşılığında paramızı alalım ondan sonrada ikinci müşteriye bakalım değil, biraz daha misyonumuzla alakalı hareket etmeyi planlıyoruz. Bizim misyonumuz ve vizyonumuz biraz farklı. O anlamda, yol haritamız daimi misyonumuzla başlıyor, daimi bir yol haritası çizmiş bulunmaktayız. Vizyonumuz da çizmiş olduğumuz yol haritasının çerçevesinde ilerleyecek. Ayrıca, çok güçlü bir ekip kurduk. Hem satış olarak hem teknik servis olarak güçlü, dinamik ve tecrübeli bir ekibimiz var. Genel Koordinatörümüz bildiğiniz gibi Özhan Özdinç Teknik servis ekibimizin başında elektronik mühendisi bir arkadaşımız onun ekibinde yine yaklaşık 22 yıllık tecrübesi bulunan bir arkadaşımız var. Ciddi ve iddialı bir ekiple, “öncelikle maksimum müşteri memnuniyeti” parolasıyla yola çıktık. İddialıyız. En önemli iddialarımızdan biri de en uygun fiyata en kaliteli servisi verme iddiası.

En uygun fiyata maksimum hizmet serüvenimiz, bizi diğer firmalardan ayıran en büyük özelliğimiz. Bu konuda iddialıyız. Ve ekibimiz gerçekten ciddi bir ekip. Ayrıca farklı olarak, yönetim ofisimize çok yakın bir lokasyonda Metroport AVM içerisinde Trio Bowling isminde bir oyun eğlence merkezimiz var. Burayı aynı zamanda bizim için bir Show room olarak kullanıyoruz. Trio Bowling 2007 yılından beri Türkiye’de bizim sektörümüzde bugüne kadar çıkmış en yeni oyunların şu an hali hazırda çalıştığı ve insanların görüp kullanabileceği bir oyun merkezi. Bu anlamda da iddialıyız. Oyun merkezimizden çok para kazanmak gibi bir iddiamız yok. Bunun en büyük göstergesi de zaten show room da kullandığımız en son teknolojideki en son ürünlerin şu anda bile sergileniyor olması. Bizim sektörde çok yatırım yapılır ama çok uzun süre yatırım yapılmaz. Biz öyle değiliz. Show room olarak da kullandığımız için sürekli olarak oyun merkezimizi yeniliyoruz. Bu anlamda en son teknoloji ürünleri görmek isteyen müşterilerimizi de show roomumuzda ağırlamak istiyoruz.

Eğlence- Etkinlik sektörü gün geçtikçe gelişme gösteriyor. Siz sektörün bu gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce önümüzdeki süreçte sektörel anlamda ne gibi değişimler/ gelişmeler olacak?
Eğlence-Etkinlik sektörü gelişim gösteriyor, evet. Gerçekten artık dünya seviyesindeki eğlence alanları yaratılmaya başlandı. Bunun en önemli özelliklerinden biri de şu ki; eğlence alanlarına eskiden çocuk oyun merkezleri denirdi ya da video oyun salonu, atari salonu denirdi. Şimdi yavaş yavaş özellikle Amerika’da ki sektörel adını almaya başladı bu: biz “FEC” diyoruz yani Family Entertainment Centre: Aile Eğlence Merkezleri. Artık bizim sektördeki hedefimiz böyle. Birçok firmanın da böyle olmalı: AVM eğlence alanları yaratmak. Yani oyun merkezine girdiğiniz zaman, 7 yaşında bir çocuğu 5 yaşındaki bir çocuğu mutlu eder iken onun yanındaki annesini, babasını, anneannesi, dedesini de keyiflendirebilecek bir ortam yaratmak. Bu da aile eğlence alanlarıyla yaratılıyor. Aile eğlence alanları yaratmak ise, ciddi bir tecrübe, yatırım ve vizyon gerektiriyor. Biz de Trio olarak öncelikle kendi show roomumuz’da bu vizyonu gerçekleştirdik. Müşterilerimize, ziyaretçilerimize bu metrekaredeki oyun merkezleri bu şekilde olmalı, aile eğlence alanları böyle olmalı diye düşünerek bir konsept yarattık. Bunu da geliştirme hedefindeyiz.

“Sektörün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?”a gelirsek, sektör son birkaç yıldır maalesef biraz üretici firmalardan kaynaklı olarak yavaşlama eğiliminde. On yıl önceki yurt dışı fuarlarına gittiğimiz zaman çıkan ürün adediyle şu an çıkan ürün adedi arasında gerçekten ciddi farklar var. Ve tabi ki global finans durumundan kaynaklı olsa gerek; eskiden bir yurt dışındaki, Orlando’daki veya İngiltere’deki bir fuara gittiğinizde farklı markalarda toplam olarak en az 40- 50 çeşit yeni oyun görürken şimdi artık gittiğimiz fuarlarda bu yeni oyun adedi maalesef 5- 10’u geçmemeye başladı. Bu da tabi ki birazcık sektör anlamında benim şahsi fikrim olarak biraz sıkıntı. Ancak sektör de gittikçe büyüyor. Üretici firmaların böyle büyüyen bir pazara nasıl cevap verebileceğini merakla bekliyorum.

Sektörde gelişim olacaktır, illaki de olacaktır. Değişim kaçınılmaz, değişimle birlikte gelişim de oluşacak tabi ki. Çünkü dediğim gibi, ciddi büyüyen bir Pazar ve bununla ilgili de ciddi bir talep var. Bu talebe insanların karşılıksız kalması imkansız. Karşılıksız kalırsa, en kötü ihtimal biz karşılık verir birkaç tane fabrika kurarak bayrağı devralırız; işin mizahsel tarafı artık.

Biraz daha farklı ürünler, farklı eğlence konseptleri çıkmalı; yavaş yavaş da çıkmaya başladı zaten. Artık tamamen insanların atari, video oyunlarıyla veya soft play le değil de daha farklı -evet onlarında olduğu farklı- alanlar yaratılmalı, farklı eğlence çözümleri üretilmeli. Bu anlamda da Trio Games Group olarak sektöre birkaç tane sürprizimiz var.

Kendinizi sektör içinde nerede görüyorsunuz? Firmanızın sektörde güçlü olduğu ve sizi rekabette öne çıkaran yanlarınız nelerdir?
Biz 2017 yılına kadar bir yol haritamız var Road Map dediğimiz bir yol haritası çizdik. Bu anlamda önümüzdeki 15 ayın planlaması ve 15 aydan sonraki 12 ayla birlikte 2017 itibariyle Türkiye bölgesi değil genel bölgede bu bölgede pazarı domine etme hedefimiz var. Bunun içerisinde sadece Türkiye pazarları değil sürpriz komşu pazarları da söz konusu. Kendimizi bu anlamda hem ekip olarak hem donanım olarak hem finans olarak hem marka değerlerimiz olarak kuvvetli görüyoruz ve iddialıyız. Az önce dediğim gibi en uygun fiyata maksimum hizmet. O anlamda ileriki günlerde bizim adımızı eğlence sektöründe çok fazla duyacaksınız.

Eğlence- Etkinlik sektöründe projelerin başarısında etkili olan faktörler ve detaylar nelerdir?
Bizim sektörle alakalı en büyük sıkıntılardan biri bu soru aslında. Bu soru önünüze hep bir şekilde gelecek. Bizden gelmezse son kullanıcıdan, son kullanıcıdan gelmezse yatırımcıdan gelecek. Aslında bizim sektördeki projelerin, özellikle Türkiye’deki projelerin maalesef yapılan araştırmaya göre 10 tanesinden 7’si başarısız oluyor. Oyun merkezlerinin birçoğunun açılıp kapandığını, isim değiştirdiğini veya el değiştirdiğini görürsünüz. Bunlardaki en büyük etken, projenin fizibilitesini yaparken insanların tamamen finans odaklı ve kazanç odaklı planlama yapması. Proje finans ve kazanç odaklı olmalı tabi ki; bir yatırım yapıyorsunuz en nihayetinde yaptığınız yatırımın karşılığını almak, para kazanmak istiyorsunuz. Ama bizim eğlence sektöründe yani oyun eğlence sektöründe tamamen kazanç odaklı yaptığınız yatırımlar başarılı olamıyor. Ayrıca kişiler de artık ne tükettiğini çok iyi bildiği için tüketiciye artık yıllardır tükettiği veya X bir AVM’de sürekli gördüğü o eski ürünlerin dışında yeni ürünler de sunmanız gerekiyor. Örneğin Show roomumuzda alt ve üst katlarımız da tamamen orijinal Sega, Namco, Baytek ürünlerinin yanısıra üst katımızda (kids katı) İtalyan ve lisanslı Disney ürünlerinden oluşan bir karmamız mevcut. Burası yaklaşık 200’ün üzerinde anaokulunun gelip doğum günü partileri düzenlediği bir lokasyon. Tercih etmelerinin en büyük sebebi, ürünlerin tamamen güvenilir ürünlerden oluşması ve işletmemizin kuvvetli olması.

Toparlayacak olursak, başarıda en önemli etki, doğru personel yapısı, doğru ürün yapısı, doğru kurgu ve kalite. Bundan ödün veren firmalar maalesef projelerinde başarısız olmaya mahkum kalıyorlar. Görüyoruz, duyuyoruz. 5 tane şube açıp birkaç ay sonra kapatan, 10- 15 tane şube açıp ertesi sene ortadan kaybolanlar var.

Önümüzdeki süreçte Trio Group sektörün gelişimine katkıda bulunmak için neler yapmayı planlıyor?
Dediğim gibi bizim sektörel çözümlerimiz olacak. Buna project management dediğimiz işletme yönetiminden tutun da, proje yönetimine kadarki her konuda, sektördeki herkese destek vermek istiyoruz. Bunu nasıl sağlayacağız?: Yaklaşık 11 yıldır kazanmış olduğumuz normlarla. Mesela, kişi bir işletme açmak istiyor diyelim. Bizim Show room dediğimiz yerimizde işletme müdürümüzden insan kaynakları müdürüne, halkla ilişkiler uzmanlarından çocuk uzmanlarımıza kadar farklı alanlarda personel çalışıyor. İşte project management dediğimiz işletme yönetiminde burada ki ekibimizle X bir projedeki müşterimizle normumuzu paylaşacağız. Onun dışında, projelendirirken proje ve satış ekibinin tecrübelerinden faydalanarak proje yaptıracağız. Vizyonlarının ve misyonlarının gelişmesine katkıda bulunmaya çalışacağız.

Trio Group olarak kısa ve uzun vadedeki hedefleriniz nelerdir?
15 aylık kısa bir ilk hedefimiz var. Bu 15 aylık kısa vadedeki hedefimiz, öncelikle Türkiye pazarına hakim olup bilinen, güvenilen ve aranan bir isim haline gelmek.
Uzun vadede ise, bahsetmiş olduğum Türkiye ve komşu ülkelerdeki projelerde de söz sahibi olabilecek konuma gelmek. Hedefimiz bu.

Firmanızın 2016 yılında sektörden beklentileri ve büyüme hedefleriniz nelerdir?
Firma olarak büyüme hedeflerimizi koyduk. Ama sektörel olarak büyüme hedeflerinin ne kadar olacağını şu an inanın ülkenin durumundan dolayı öngörebilecek bir yetenek olduğunu sanmıyorum.

Yatırımı geçen sene ve evvel ki sene başlayan ve devam eden yatırımların dışında, 2016’da ve 2017’de yapılacak veya yapılmaya başlanacak olan projelerin hepsi demeyelim ama birçoğu ya donduruldu ya da iptal edildi. Bu pastanın büyüklüğü, 16 kişilik pastada 8’e, 8 kişilik pastada 4’e, 4 kişilik pastada da 2’ye düştü. Sektörde daha önceden 5 tane firma vardı şimdi ise 20 firma var. Ona bölünecek, onun dışında hangi firmalar bu kadar nimetle, ekmekle ayakta kalabilecek onu göreceğiz.

Dediğim gibi, biz firma olarak hedeflerimiz doğrultusunda planlamalarımızı 2017’nin sonuna kadar yaptık. En kötü senaryo da dahil tamamında herhangi bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. Az öncede anlattığım gibi, hem ekip, hem donanım, hem de finans olarak şu anda bu duruma son derece hazır bir firmayız. Ama sıkıntılı bir süreç olacağı kesin. Türkiye tabi birazcık sürprizlerle dolu bir ülke, belli olmaz. Ülkemiz piyasaları çok hızlı dibe vurup çok hızlı yükselebiliyor.

ATRAX Fuarı hakkında görüşlerinizi ve beklentilerinizi açıklar mısınız?
Sektörde herhalde ATRAX Fuarı’nın başarılı olmasını en çok isteyen kişilerden biri de benim. ATRAX Fuarı’nın başarısı demek bizim başarımız demek. ATRAX Fuarı’nın başarısı demek Türkiye’nin başarısı demek. Sektörde bugün baktığınız zaman parmakla sayılabilecek kadar az eğlence fuarı var. Bu fuarlara artık uluslararası sektör fuarı olarak eklenebilecek seviyeye gelen ATRAX’ın daha da iyi yerlere gelmesini istiyorum.

Yorumlar


Sadece üyeler yorum yapabilir.
[Giriş Yap] & [Üye Ol]

Henüz yorum yapılmamış.