​Türkiye'nin İlk Kutup Penguenleri İstanbul'da

İstanbul Akvaryum, İspanya'dan getirilen Gentoo cinsi 12 penguen için özel yaşam alanı oluşturdu.


Yayımlanma : 12.01.2017
Türkiye'nin İlk Kutup Penguenleri İstanbul'da

Dünya Akvaryumlar ve Hayvanat Bahçeleri Birliği (WAZA) üyesi İstanbul Akvaryum, İspanya'daki Valencia Oceanographic Akvaryumu'ndan evlatlık aldığı Gentoo cinsi 12 pengueni İstanbul'a getirdi.

İstanbul Akvaryum İcra Kurulu Üyesi ve Akyaryum Müdürü Dilek Çapanoğlu, evlatlık aldıkları penguenlerin dünyaya gözlerini İspanya'daki Valencia Oceanographic Akvaryumu'nda açtığını söyledi.

Penguenlerin, Türkiye'ye gelene kadar Valencia'da özel oluşturulan yaşam koşullarında yetiştirildiğini anlatan Çapanoğlu, şunları kaydetti:

"İstanbul Akvaryum olarak ailemizin 12 yeni üyesi Gentoo soğuk iklim penguenleri için gereken doğal şartların tamamını tesislerimizde sağlıyoruz. Dünya standartlarının üstünde oluşturduğumuz yaşam alanında, gerekli teknik ve biyolojik altyapının çok daha fazlası yer alıyor. Yaşam alanını Valencia akvaryumu profesyonelleri ve uzman danışmanlar ile 1 senelik yoğun ve dikkatli çalışmalar sonucu oluşturduk. Penguenler, güney kutup temasında güvenli bir yaşam alanına sahip. Bakımları da penguenler konusunda özel eğitim almış profesyoneller tarafından sağlanıyor."

 

 

"Günlerinin büyük bölümünü kişisel bakımlarına ayırıyorlar"

Çapanoğlu, penguenlerin en çok sevdikleri yemeğin karides ile sardalya türü balıklar olduğunu belirterek, "Penguenlerimiz günlerinin büyük bölümünü yüzmeye ve kendi kişisel bakımlarına ayırıyor. Buradaki yeni yaşam alanlarına adaptasyonları rahat oldu ve gayet mutlular. Sağlıkları yerinde ve beslenmeleri de gayet iyi. Bir penguen günde 1-1,5 kilogram balık tüketiyor." bilgisini verdi.

Penguenlerin yaşam alanlarını 70 ve üzeri penguen popülasyonuna yetecek ölçüde tasarladıklarını anlatan Çapanoğlu, şöyle devam etti:

"Karlarla kaplı güney kutup temalı büyük yaşam alanı sayesinde, penguenlerin yumurtlama döneminde de kendilerini rahat hissedecekleri üreme alanına sahip olmalarını amaçlıyoruz. Ayrıca yaşam alanlarında 24 saat kayıt yapan kameralar sayesinde penguen neslinin devamlılığı için yapılacak çalışmalara veri sağlanacak."

 

Bu arada akvaryumu gezen çocuklar, penguenlere büyük ilgi gösterdi.

Yorumlar


Sadece üyeler yorum yapabilir.
[Giriş Yap] & [Üye Ol]

Henüz yorum yapılmamış.