​Cemer Kent Ekipmanları Firma Sahibi ve Genel Müdürü Fuat Eroğlu Röportajı

"1994 Yılında Faaliyete Geçen Firmamız, “Düşten Gerçeğe” Sloganı ile Kalite ve Yenilikten Taviz Vermeden Yoluna Devam Etmektedir"


Yayımlanma : 11.02.2016
Cemer Kent Ekipmanları Firma Sahibi ve Genel Müdürü Fuat Eroğlu Röportajı

Kısaca firmanız ve hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Hızlı gelişen dijital teknolojiler, beraberinde daha az hareket eden, gittikçe asosyalleşen bir toplum yapısı ortaya çıkarmaktadır. Cemer olarak biz, çocuklar ve ebeveynlerinin sosyalleşmelerini sağlayacak; kas ve koordinasyon sistemi gelişimine yardımcı olacak, insanları bir araya getirecek ve kısmen de olsa toplumsal barışa katkı sağlayacak park eğlence ürünleri tasarlamayı ve üretmeyi hedef edindik.

1994 yılında faaliyete geçen firmamız, “Düşten Gerçeğe” sloganı ile sektörel değişime öncülük etmekte; kalite ve yenilikten taviz vermeden yoluna devam etmektedir.
Sürekli araştırma geliştirme ve yeni tasarımlar ile sektörde fark yaratmayı amaçlayan Cemer, 2014 yılında 53 ülkeden 4815 adet projenin yarıştığı “Red Dot” Uluslararası Tasarım Yarışması’nda kazandığı birincilik ödülü ile Türkiye’de bir ilke imza atmış, Cemer adını tüm dünyaya duyurarak, Cemer’in 20.yılını taçlandırmıştır.

Cemer, sektöre gençleri çekerek yeni soluklar kazandırmayı da kendine amaç edinmiştir. Kendi bünyesinde oluşturduğu tasarım ofisi ve tasarım yarışmaları aracılığıyla sektörde yeniliklerin artmasını amaçlamaktadır. Bu sebeple Cemer, 1.Ulusal ”Yeni Nesil Oyuncaklar” yarışmasını düzenlemiş ve böylelikle sektöre birçok genç tasarımcının girmesini sağlamıştır.

Üretim yaparken sektörün gelişmesini sağlamaya çalışan, söktüre kaliteli üretim yapmaya zorlayan Cemer, gelecek nesiller için temiz bir dünya bırakmayı hedefleyen araştırma ve uygulamalarıyla sektörün öncüsü olarak yoluna devam edecektir.

Eğlence- Etkinlik sektörü gün geçtikçe gelişme gösteriyor. Siz sektörün bu gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce önümüzdeki süreçte sektörel anlamda ne gibi değişimler/ gelişmeler olacak?
Parklarda görmeye başladığımız yeni nesil oyun grupları park anlayışını değiştiriyor. Çocukların eskisi gibi parklarda vakit geçirmesini sağlayan, tırmanma, atlama, zıplama gibi farklı hareket imkanı sağlayan bu oyun grupları çocukların sağlıklı gelişmelerinde önemli bir rol oynayacaktır. Fiziksel olarak kendi sınırlarını tanımasına yol açan bu tür oyun grupları ve 7’den 70’e herkesi parklara çekecek macera parkurları ile park anlayışı başka bir boyuta geçiyor.

Eğlence, aktivite ve toplanma yeri olarak kentlerde parklara daha çok önem verilmeye her kesimden insanın vakit geçirebileceği düzenlemelere yer verilmeye başlandı. Sentetik buz pisti, sentetik kızak pisti, zipline, macera parkurları, dağ kızağı gibi eğlence sistemleri ile parklar sadece nefes alınacak mekanlar olmaktan çıkıp eğlence ihtiyaçlarını da karşılayabilecekleri ilgi merkezleri olmaya başladı. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu sürecin gelişerek devam edeceğini düşünüyoruz.

Kendinizi sektör içinde nerede görüyorsunuz? Firmanızın sektörde güçlü olduğu ve sizi rekabette öne çıkaran yanlarınız nelerdir?
Cemer Kent Ekipmanları, sektörde her zaman ilklerin uygulayıcısı olmuştur, macera ip parkurları, zipline gibi dünyanın bildiği ürünler ile Türkiye’yi tanıştıran Cemer’dir.
Karsız kış sporları, buz pisti ve kızak pistinin de Türkiye’de uygulayıcısıdır.

Biz gücümüzü öngörülerimizden ve araştırma geliştirme faaliyetlerimizden alıyoruz. Sektörün taleplerini önceden hissederek ar-ge çalışmalarına başlıyoruz ve talep oluştuğunda biz söz konusu ürünleri üretebilecek seviyeye zaten gelmiş oluyoruz. Sektörü iyi analiz eden, tüm dünyayı takip eden bir ar-ge ekibimiz mevcuttur. Sektörel rekabette bizi öne çıkaran; öngörülerimizin yanı sıra kaliteden asla vazgeçmememizdir. Bugün Cemer dendiğinde insanların aklına kalite gelmektedir ve bu bizim için gurur vericidir. Başladığımız günden beri kaliteyi ilk önceliğimiz olarak kabul ettik ve bu ilkeden ödün vermeden yolumuza devam ediyoruz.

Eğlence- Etkinlik sektöründe projelerin başarısında etkili olan faktörler ve detaylar nelerdir?
Eğlenmek insanlar için bir ihtiyaçtır. Eğlenmeyen insan mutsuz bir insandır ve mutsuz insanların iş veya sosyal ilişkileri veya çalışmaları istendiği gibi olmayabiliyor. Önce bunu kabul etmek gerekir. Eğlenceye bu önemi verdikten sonra; bu ihtiyaçların hangi gruplar için nasıl karşılanabileceğini bilmemiz ve ona göre projeler sunmamız gerekir. Hangi yaş grubuna ne tür eğlence vaad ediyor, dünyadaki trendler nelerdir. İhtiyaca cevap verebilen projeler tercih edilir ve bu projeler başarılıdır diyebiliriz. İşletmenin verimliliği, ömrü, bakımı gibi fiziksel özellikler tabi ki önemli…

Önümüzdeki süreçte CEMER sektörün gelişimine katkıda bulunmak için neler yapmayı planlıyor?
Ulusal düzeyde ikincisini düzenleyeceğimiz yeni nesil oyuncaklar tasarım yarışmasını önümüzdeki yıllarda uluslararası alana taşımayı, daha geniş kitlelerin katılımını sağlamayı hedefliyoruz ve bu konuda çalışmalara şimdiden başladık. Ülkemizde park, peyzaj, oyun grubu tasarımının insan yaşamı için önemli olduğunu vurgulamak ve sektörde bir farkındalık yaratmak istiyoruz. Park deyip geçmenin çok yanlış olduğunu biliyoruz. Çünkü Parklar nefes aldığımız mekanlardır, aynı zamanda insanların sosyalleştiği, çocukların hayatı tanımaya başladıkları, sosyalleştikleri, fiziksel aktivitelerde bulunarak beden sağlıklarını da etkileyen alanlardır.

Yapılan araştırmalar parka giden insanların daha mutlu olduğunu göstermiştir. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir başka araştırmaya göre parklarda 40 dk oynamak çocuklarda miyopluğun artmasını önlüyor.

Yine yapılan çalışmalar göstermiştir ki, çocukların ilgisini çekecek ve onları zorlayacak aktivitelere imkan veren oyun grupları, çocuklardaki zarar verme güdülerini azaltmaktadır. Çünkü basit oyunlardan hemen sıkılan çocuklar oyun gruplarına zarar verme şeklinde davranışlar gösterebilmektedir. Cemer olarak tüm bunları göz önünde bulundurarak değişik tasarımları uygulamaya koyuyoruz. Bizim bu çalışmalarımız sektördeki diğer firmaların da benzer üretimlere yönelmesini sağlıyor. Böylece parklarımız yepyeni görünümlere kavuşurken, sektör de kendini sürekli geliştirmiş oluyor.

CEMER olarak kısa ve uzun vadedeki hedefleriniz nelerdir?
Cemer Kent Ekipmanları, sektörde kalite ile var olmayı hedef edindiği ilk günden beri bu amacından vazgeçmedi, bundan sonra da sektörde kalite ile anılmak amacındadır. Ürünlerimizi TSE ve TÜV standartlarını esas alarak yapıyoruz. Bunun önemini dilimiz döndüğünce anlatıyor ve sektörün bu konuda bilinçlenmesi için elimizden geleni yapıyoruz.

Çocuklarımız tüm dünya çocukları gibi standartlara uygun ekipmanları kullanmayı hak ediyorlar çünkü. Bizim bu konudaki çabalarımızın tüm sektöre yayılacağını umuyoruz.

Dünyadaki tasarım yarışmalarına katılmaya devam edeceğiz. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi Türkiye’nin tasarım alanında adından söz ettirmesini sağlamak hedefimizdir. Tasarım yarışmaları düzenlemeye devam edeceğiz. Bu vesileyle sektöre genç beyinleri kazandırmak ve farkındalığı artırmak yine hedeflerimiz arasında. Yeni tasarımlar için ar-ge faaliyetlerimiz ise hız kesmeden devam edecek.

Firmanızın 2016 yılında sektörden beklentileri ve büyüme hedefleriniz nelerdir?
Sektörel büyümenin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de devam edeceğini düşünüyoruz. Firma olarak önümüzdeki yıl % 30 büyüme hedefliyoruz.

ATRAX Fuarı hakkında görüşlerinizi ve beklentilerinizi açıklar mısınız?
Ülkemizde böylesi fuarlara coğrafi olarak ihtiyaç duyulan bir sürece girmiş durumdayız. ATRAX Fuarı, Türkiye’de eğlence sektörüne dikkat çeken fuarlar düzenlemesi bakımından önemli. Ayrıca, eğlence sektörüne ve sektördeki gelişmelere dikkat çekmek açısından düzenlediği ve eğlence alanında Türkiye’nin ilk ve tek yarışması olan “Shining Star Awards Eğlence Ödülleri” çok önemli bir misyon da üstlenmiş oluyor. Bir konuda ödül vermek, bir anlamda sektörün yaptığı işe daha ciddiyetle bakmasını sağlamak ve sektör dışındakilerin de ilgisini çekmek demektir. Shining Star Awards ödüllerinin bu anlamda eğlence ve dinlence alanlarında farkındalık ve gündem oluşturduğunu düşünüyoruz. Fuar ve ödül organizasyonlarının eğlence sektörüne kazandırdığı prestijle, sektörün daha nitelikli ürün ve hizmetler sunarak toplumsal, sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda daha fazla değer yaratmasına da katkı sağlayacağına inanıyoruz. Önümüzdeki yıllarda fuarın daha da genişleyerek, tüm dünyadaki sektör temsilcilerinin buluşacağı bir noktaya gelmesini ülkemiz hepimiz adına temenni ediyoruz.

Yorumlar


Sadece üyeler yorum yapabilir.
[Giriş Yap] & [Üye Ol]

Henüz yorum yapılmamış.