​Yeditepe Group Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi M. Onur Karadağ Röportajı

"Eğlence Anlayışı, Tema Park Dediğimiz İşe Dönecek"


Yayımlanma : 09.02.2016
Yeditepe Group Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi M. Onur Karadağ Röportajı

Kısaca firmanız ve hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Biz Yeditepe Group’a bağlı olan şirketlerimizden Yeditepe Entertainment olarak tema parklar yapan, işletme aşamasında ise, firmaların hem işletmelerini hem de danışmanlıklarını yapabilen bir firmayız. Bunun dışında Yeditepe Eğlence isminde bir şirketimiz var. Alışveriş merkezlerinde çocuk eğlence üzerine simülasyon eğlencelerin de bulunduğu eğlence merkezleri işletiyoruz.

Diğer taraftan da alışveriş merkezlerinde etkinlik sergi ve organizasyon yapan bir etkinlik event7 isminde ajansımız var. Bu anlamda aslında eğlencenin entertainment ve farklı birkaç dalında işler yapıyoruz.

Grupta daha farklı işlerimiz de var; gıdayla ilgili, perakendeyle ilgili, birçok hizmet şirketlerimiz var. Bu anlamda grubumuz on tane kadar farklı sektörde faaliyet göstermektedir. Ama tabi ki özellikle eğlenceyle ilgili yıllardır çok emekler harcıyoruz ve bu sektörde önemli yatırımlar yapıyoruz. İşletme ile ilgili yapılan yatırımlarda yatırımı yapıyorsunuz ve yatırımın karşılığında bir farklı yatırımı geri alıyorsunuz ama özellikle temalı parklarla ilgili olan işimizdeki yatırımlarımız uzun vadeye yayılan bir iş.

 

Eğlence- Etkinlik sektörü gün geçtikçe gelişme gösteriyor. Siz sektörün bu gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce önümüzdeki süreçte sektörel anlamda ne gibi değişimler/ gelişmeler olacak?

Türkiye’de temalı park olgusu hala istenilen düzeylerde değil. Bu konuda Türkiye, Amerika’nın Avrupa’nın çok gerisinde hatta Asya’daki birçok ülkenin de çok gerisinde. Daha Türkiye adam akıllı roaller coasterla, iki sene önce Vialand’le birlikte tanıştı.

Bundan sonra tabi ki çok fazla yatırımlar olacak. Bunlar biraz ülkelerin refah seviyesiyle ve yatırımcıların buradaki fırsatları görmesiyle alakalı. Son senelerde artık bütün yatırımcılar, tüm projelerinin içine temalı park tadında bir şeyler koyuyorlar. Bu yüzden, Yeditepe Entertainment olarak bizim de temalı parklara yönelik olan yatırımlarımızın hepsi uzun vadeli, hep dönüşlerini daha sonradan alacağımız çalışmalar oldu. Ve biz, son iki- üç senedir bununla ilgili iyi sonuçlar almaya başladık. Bundan sonra da özellikle mevcut referanslarımızla ilgili beklentilerimiz çok daha yüksek. Türkiye’de de, özellikle nüfusu belirli seviyenin üstünde olan bütün şehirlerinde, eğlence anlayışı klasik lunapark anlayışının dışına çıkacak yani eğlence anlayışı, tema park dediğimiz işe dönecek.

 

Kendinizi sektör içinde nerede görüyorsunuz? Firmanızın sektörde güçlü olduğu ve sizi rekabette öne çıkaran yanlarınız nelerdir?

Öncelikle biz, işletmecilikten geliyoruz. Bu anlamda, önceki senelerdeki ATRAX Fuarı’ndaki sektör temsilcileri arasında baktığınız zaman, temalı parklarla ilgili tam olarak faaliyet gösteren tek firma biziz diyebilirim.

Ama tabi ki şuanda değişim var, bu sene biraz daha net göreceğiz. Sektör de öyle bir sektör yok ki tam anlamıyla gözlemleyemiyoruz. Yani bir klasik lunaparkçılar var. Biz klasik lunaparkçılığın dışında kalıyoruz. Şu an 15 kadar distribütörlüğümüz var. Bu da şu demek oluyor;  15 tane kadar firmanın Türkiye ve Orta Doğu bayiliğini yapıyoruz. Bu anlamda diyelim ki otuz dönüm bir araziye yapılacak parkla 300 dönüm araziye yapılacak parka kadar içeriği doldurabilecek ürün karmamız, zengin bir ürün çeşitliliğimiz var. Bu anlamda, bunun güçlü olan bir yönümüz olduğunu söyleyebilirim. Ürün karmamız gerçekten çok zengin. Amerika’dan, Kanada’dan, İtalya’dan, Almanya’dan, Uzak Doğu’dan, Çin’den birçok distribütörlüğümüz var. Burada da onlarca ürünümüz var. Bunlar bizim güçlü yönlerimiz.

 

Eğlence- Etkinlik sektöründe projelerin başarısında etkili olan faktörler ve detaylar nelerdir?

Eğlence- Etkinlik sektöründe başarıda etkili olan en önemli faktörlerden biri; öncelikle doğru lokasyonda yer almak. Bulunduğunuz lokasyonda kaydettiğiniz nüfus ve olduğunuz lokasyonda o nüfusun ulaşım kolaylığı vs. gerçekten çok önemli. Bu anlamda, lokasyonun başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biri olduğunu söyleyebilirim.

Diğer faktör, doğru ürün satışı, alandaki makinelerin ve temanın doğru olması. Yani oraya gelen çocukların, eğlenmek için gelen insanların o temayla özdeşleşmesi lazım. O temada kendine ait bir şey bulması lazım. Ve devamında da doğru hizmet verilirse, bu iş eski geleneksel lunaparkçılıktan çıkarak daha profesyonel anlamda bir eğlence anlayışına dönüşecektir. Mesela, eskiden lunaparklara gittiğimiz zaman lunaparkın görevlilerinden ve sahiplerinden korkardık yani biraz ters adamlardı. Dolayısıyla şimdi o iş değişti. Aslında geleneksel olarak devam edenler hala öyle ama bizim konumuz olan temalı parklar öyle değil. Şimdi oraya gelen insanların eğlemek için geldiğini bilen ve nasıl mutlu göndeririz diye çalışan ekipler var. Onun için lokasyon ve ürün karmasının yanında hizmet de artık bu işte çok büyük önem taşıyor.

 

Önümüzdeki süreçte Yeditepe Group sektörün gelişimine katkıda bulunmak için neler yapmayı planlıyor?

Sonuçta bizim sektörümüz, gerçekten yeni kurulan ve yeni başlayan bir sektör. Bu anlamda bizim de sektörün bir parçası olarak aynı işi yapan arkadaşlarımızla sürekli paylaşım içinde olmamız gerekiyor. Hem onların bilgileri hem bizim bilgilerimiz ortak olmalı, know how oluşturmak gerekiyor. Bu paylaşımlar çerçevesinde, belki ileride bu alanda bir dernek kurulabilir, belki benzer bir yapılanma olabilir. Tabi Yeditepe Group olarak bunun içerisinde olmakla ilgili çalışmalarımız olacaktır.

 

Yeditepe Group olarak kısa ve uzun vadedeki hedefleriniz nelerdir?

Kısa vadedeki hedeflerimiz tabi ki yapmış olduğumuz işlerden kar etmek. Ama uzun vadedeki hedeflerimizde bakış açımız daha farklılaşıyor. Sonuçta biz bugüne kadar yapmış olduğumuz bütün sektörlerde ve bütün işlerde inovatif, farklı, insanların bugüne kadar gördüklerinde “bunu ilk defa gördüm, değişik bir ürünmüş” dediği birçok ürünle her zaman gündeme geldik. Bundan sonraki süreçte, uzun vadeli hedeflerimizde de bu tarz farklarla her zaman o istikrarı korumak istiyoruz. Ve yeniliklere açık olmak da tabi bizim vizyonumuzun bir parçası.

 

Firmanızın 2016 yılında sektörden beklentileri ve büyüme hedefleriniz nelerdir?

2016 yılı çok hareketli geçmeyebilir. Bu tamamen ülkedeki siyasi istikrarla alakalı olan bir durum. Bununla ilgili bir şey söylememiz güç. Bunu zaten devletin en üst kademeleri de dahil hiç kimse bilmiyor. Bizim beklentimiz tabi ki iyi şeyler olması ama inşallah Kasım seçimlerinden sonra siyasi istikrar sağlanır. Ve üç dört sene önceki hareketli dönemlere tekrar döneriz. Beklentilerimiz ve hedeflerimiz tamamen bununla doğru orantılı. Böyle bir şey olmazsa ilk etkilenen sektörlerden bir tanesiyiz. Yani sonuçta insanlar eğlenceyi birinci önceliğe koymuyorlar hiçbir zaman. Ülkede oluşacak bir krizde inşaat sektörüyle birlikte bizim sektörümüz de çok ciddi etkilenir. Burada tamamen iyi niyetlerimizle iyi şeyler olmasını bekliyoruz.

 

ATRAX Fuarı hakkında görüşlerinizi ve beklentilerinizi açıklar mısınız?

ATRAX sonuçta bizim yapmış olduğumuz yani eğlence sektöründe entertainment’ın bir araya geldiği tek fuar. Ve bu fuara bütün sektör temsilcisi arkadaşlarımızla birlikte bizim de sahip çıkmamız ve az evvel de dediğim gibi işi sadece sizin omzunuza bırakmayıp sizlerle beraber çalışmamız gerekiyor. Bu anlamda, sonuçta sizin tecrübeniz daha fazla fuar sektöründe ama bence, daha bebeklik döneminden yeni çıkıyor ATRAX. Bundan sonra uzun yıllar inşallah devam ettiği sürece, şimdikinden çok daha verimli fuar olma özelliğini kazanacak. Sonuçta biz de sektörün bir temsilcisi olarak bunu destekliyoruz.

Yorumlar


Sadece üyeler yorum yapabilir.
[Giriş Yap] & [Üye Ol]

Henüz yorum yapılmamış.