​Runatolia’da Büyük Rekor!

Otizmli Çocukların Eğitimi için Runatolia Maratonu’nda Koştular!


Yayımlanma : 23.03.2017
Runatolia’da Büyük Rekor!

 

Tohum Otizm Vakfı gönüllü koşucuları, otizmli çocuklara eğitim desteği için Runatolia Maratonu’nda “İyilik Peşinde Koş’tu. Tüm koşucular, otizmli çocukların bağımsız, bağımsız bireyler olarak hayata katılabilmeleri ve otizme dikkat çekebilmek için koşarak destek oldular. Türkiye’nin en önemli koşu organizasyonlarından biri olan ve bu yıl 12.’si düzenlenen Runatolia Maratonu 5 Mart 2017 Pazar günü Antalya’da gerçekleşti. 2015 yılından beri Adım Adım Platformu ile “İyilik Peşinde Koşan” Tohum Otizm Vakfı, 3. kez Antalya’da, bireysel ve kurumsal koşuculardan oluşan yaklaşık 180 kişi ile otizmli çocuklara eğitim desteği sağlamak için koştu. Yaklaşık 12 bin kişinin katıldığı maratonda Akbank, Borusan, DeFacto, HM.Clause ve Oyak Renault koşucuları ve gönüllü bireysel koşucuların adımları sayesinde 4.005 bağışçının desteğiyle 8 otizmli çocuğa 1 yıllık eğitim bursu sağladı.

Runatolia’da Rekor Kırdı!

Oyak Renault KoşuyOR Takımı koşucusu Halil Onsekizoğlu, kampanya boyunca toplam 743 kişiden aldığı bağış ile Runatolia Maratonu’nda bugüne kadar en çok kişiden bağış toplayan gönüllü koşucu oldu. Aynı zamanda bu başarısı ile Türkiye’de düzenlenen tüm maratonlarda en çok bağışçısı olan 3. koşucu rekorunun da sahibi oldu. Çevresindeki kişilere kampanyasına destek olmaları için birebir e-postalar göndererek bu başarıya ulaşan Onsekizoğlu, otizmi çok sayıda kişiye duyurmaktan dolayı çok mutlu olduğunu dile getirdi. Bağışçılarından ortalama 12 TL bağış alarak küçük miktarlarla büyük bir başarıya imza atan Onsekizoğlu, bağış yapmak için büyük miktarlara gerek olmadığını; küçük miktarda bağışların bir araya geldiğinde yaratacağı mucizeyi de gözler önüne sermiş oldu.

Otizmin Tek Tedavisi Eğitim

Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi; erken tanı ile yoğun ve sürekli özel eğitimdir. Erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık % 50’sinde otizmin belirtileri kontrol altına alınabilmekte, gelişim sağlanabilmekte, büyük ilerleme kaydedilmekte ve hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmayabilmektedir. Otizmde en önemli nokta olabildiğince erken dönemde (18 ay civarı) tanı koyabilmek ve haftada en az 30 saati bulan yoğun bir eğitim almalarını sağlamaktır. Özellikle 3 ile 5 yaş arasında bu yoğun eğitim çok kıymetlidir.

Yorumlar


Sadece üyeler yorum yapabilir.
[Giriş Yap] & [Üye Ol]

Henüz yorum yapılmamış.