​Bostancı Lunapark Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Celasun Röportajı

"Bu İş Zevk İşi, Gönül İşi, Sevgi İşi"


Yayımlanma : 09.02.2016
Bostancı Lunapark Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Celasun Röportajı

Bu sektöre girişiniz, bu sektörde çalışmalarınıza başlamanız nasıl oldu? Bize bu konudaki hikayenizi anlatabilir misiniz? Ve o yıllardan bugünlere ne gibi değişiklikler yaşandı, sizlere etkileri ne oldu?  

Biz babadan devraldık bu mesleği. 1940’lı senelere dayanan bir geçmişimiz var, anlayacağınız aile geleneği.  O yıllardan bu günlere çok ciddi gelişmeler oldu, her şeyden önce teknoloji gelişti. Ve bizim sektör de teknolojiye aç bir sektör. Devamlı ve hızla gelişen bir teknoloji, sizi devamlı yenilenmek zorunda bırakıyor. Bir taraftan dokusunu, sıcak havasını bozmadan bir taraftan da yenilikleri takip ederek devam ediyoruz.

 

O günden bugüne sektörün geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce ne gibi gelişmeler oldu?

Bu işi yapacak bir sürü aday ve bu işi farklı noktalara taşıyan kişiler çıkıyor. Özellikle şimdi AVM’lerde parklar gündeme geldi biliyorsunuz, bu bizim işleri düşüren bir durum, tabii şehir parkçıları için konuşuyorum. Bizi arayışa sokan da bir durum; biz de ne yapıyoruz, yeni oyuncaklar araştırıyoruz. Yeni oyuncakları taşımak, teknolojik oyuncaklara geçmek büyük bir ilgi, birikim işi, teknik iş. Yeni teknolojiye kendimi adapte etmek biraz zor oluyor ama yıllardır ayakta durabiliyorsak değişimleri okuyabildiğimiz için. Dış mekanda teknolojik yeniliklerle ve özellikle adrenalin oyuncaklarıyla yaşıyoruz, tutunuyoruz. Çocuklara hitap etmekten çıkıp gençleri, yetişkinleri de potansiyel olarak görerek devam ediyoruz. Onun haricinde tabi çocuk dünyasında çıkacak oyuncakları da takip ediyoruz.

 

Bu sektördeki kişilere, yeni başlayanlara ve okuyucularımıza ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Bu işi seviyorlarsa yapabilirler. Eğer sevmiyor ve bu işi bilmiyorlarsa hiç bulaşmasınlar. Parasını çok seven zaten bu işte kazanamaz bu iş zevk işi, gönül işi, sevgi işi.

 

Bu sektörle ilgili çalışmaya başladığınız günden bugüne unutamadığınız anılarınız var mı? Paylaşabilir misiniz?

En unutamadıklarımdan birini, anlatayım. Lunapark açık, müşteriler var hava birden kötüleşti, bir naylon torba, içerisine giren havayla uçuşup roller coaster rayına takıldı. Roller coasterı durdurdu. Hiç akla gelmeyecek bir olay. Sen git onca önlem al, başına gelen bu. Yani anlayacağınız bu işin sürprizi çok. Kriz yönetmeyi bilmek bu işin olmazsa olmazlarından.

 

Lunapark çok renkli bir dünya ama bir de görünüşü kadar renkli olmayan görünmeyen bir yüzü de var lunaparkların. Bu bağlamda Lunaparkçılık hizmet vermek açısından ne kadar zor bir meslek?

Çok zor. Çünkü oyuncakları sürekli güncellemek gerekiyor, çocuk gibi hepsi; sabah yüzünü yıkayacaksınız, kahvaltısını yaptırtacaksınız. Biz de onlara böyle, çocuk gibi bakıyoruz. Sabah geliyoruz hepsinin kontrollerini,  yağlamalarını yapıyoruz, seslerine kadar dinliyoruz. Bir de bu sorumluluğu aşılamak lazım; işçileri eğitmek, işçileri kontrol etmek zorundasın. Ayakta kalmak için yeniyi takip etmek zorundasın, yeni demek öğrenilecek yeni şey demek, öğrendikten sonra öğretilecek yeni şey demek. Bir de bizim Lunapark açık mekanda, açık mekanda lunaparkçılık yapmak çok daha zor. Yazın –kışın, yağmurun – çamurun olumsuzluklarıyla hep mücadele içindesiniz. Bir de tabii farelerle, kedilerle, kargalarla köşe kapmaca oynuyoruz. Yani sadece müşterilere karşı değil, havyalara karşı da sorumlu olduğumuz gerçeğiyle hareket ediyoruz.

 

Herhangi bir hata kabul etmeyen bir iş ve dolayısıyla sorumluluğu çok büyük öyle değil mi?

Sorumluluğu ve korkuları çok büyük bir iş yapıyoruz. Tabii şu da var, burada bir olay olmuşsa, kusur, yüzdelere bölünüyor. Şöyle ki, kusur eğer bineninse yüzde kaç binenin,  kusur çalıştıranınsa yüzde kaç çalıştıranın. İşletmeninse kusurun yüzde kaçı işletmenin? Bunlar bölünüyor. Çünkü hepsi birbirine bağlı zincir işletme. Herkesin burada görevi, sorumluluğu var, herkes görevini, kendine düşeni yapmak zorunda. Sizlere çok keyifli, bizlere çok zor. Ama ziyaretçi bu işin farkında, neyin iyi olduğunu, neyin kaliteli olduğunu, neyin güvenli olduğunu çok iyi biliyor.

 

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Amacımız herkese en güvenilir şekilde eğlence sunmak. Dünyadaki gelişmeleri takip ederek, yenilikleri okuyarak, zamanın ruhunu yakalayarak ilerlemeye ve bu doğrultuda projeler üretmeye, yeni şubeler açmaya devam ediyoruz. Sizleri, herkesi devamlı bekliyoruz.

Yorumlar


Sadece üyeler yorum yapabilir.
[Giriş Yap] & [Üye Ol]

Henüz yorum yapılmamış.