​İzmir'e Yeni Nesil İki Park Yapılacak

İZMİR Büyükşehir Belediyesi, hazırladığı yeni nesil park projelerine iki ilçede daha start verdi.


Yayımlanma : 14.04.2017
İzmir'e Yeni Nesil İki Park Yapılacak

 

İZMİR Büyükşehir Belediyesi, kente yeni cazibe merkezleri kazandırmak ve atıl durumdaki arazileri halkın kullanımına sunmak için hazırladığı yeni nesil park projelerine iki ilçede daha start verdi. Yenilikçi ve modern tasarımlarıyla dikkat çeken Bornova'daki Macera Park ile Buca'daki Adatepe Parkı'nın yapım çalışmaları başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Atatürk Mahallesi'nde spor, eğlence ve heyecan arayanlara hitap edecek, her yaştan insanın keyifli saatler geçirebileceği Macera İzmir'in, Buca'da ise 380 ağacın dikileceği ve çevresine lavanta, kekik, defne yaprağı kokuları  yayacak, içinden su kanalı geçen Adatepe Parkı'nın yapımına başladı. Bornova Atatürk Mahallesi'nde, açık hava sporlarının yapılabileceği mekanlar ile dağcılık, kaya tırmanışı ve zipline gibi aktiviteleri barındıran 25 bin 800 metrekare alanda kurulan Macera Park'ın her köşesinde ayrı bir  heyecan olacak. Parkta spor ve eğlencenin yanı sıra, engelli, yaşlı ve çocuklara yönelik düzenlemeler ile 4 bin metrekare piknik alanı, seyir terasları, seyir kulesi, gölet ve süs havuzları da yer alacak. Alanın topografik yapısının kayalık olması nedeniyle, projede planlanan spor aktivitelerinin başında dağcılık sporu yer alacak. Bu konsept dahilinde, zipline (yüksek bir noktadan, alçak bir noktaya bağlanmış çelik halat üzerinde kayma aktivitesi), doğal kaya tırmanışına olanak sağlayan özel bir bölüm ve uluslararası standartlarda yapay bir tırmanma duvarı bulunacak. Planlanan her üç tesis alanı içerisinde, tırmanış üzerine lisanlı eğitimciler tarafından eğitim de verilecek.

ADATEPE PARKI

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bir diğer süper park projesi ise zaman zaman kaçak moloz dökümlerinin yapıldığı 18 bin 860 metrekarelik alana yayılan Adatepe'de yapılıyor. Sadece Buca'nın değil, kentin tamamı için önemli bir çekim merkezi olması beklenen 'Adatepe Parkı'nın 13 bin metrekaresi yeşil alan olarak düzenlenecek. Alanda 11 adet seyir terası ile basketbol sahası ve kondisyon seti oluşturulacak. Parkta ayrıca 2 adet yeni nesil çocuk oyun alanı kurulacak. 270 metrekare büyüklüğündeki su kanalı ile 55 metrekarelik su oyunu havuzu, Adatepe Parkı'na ayrı bir güzellik katacak. Parkta 5 bin 811 metrekare çim alan düzenlenecek ve 380 adet çınar, gülibrişim, Himalaya sediri, çitlenbik, mavi selvi, iğde, dışbudak, jakaranda, lale ağacı, kavak, badem, süs ve can eriği ağacı dikilecek. Adatepe Parkı, ayrıca çiçekli çalı grubundan beyaz abelya, dağ muşmulası, sarı papatya, defne, altuni taflan, gravilya, yayılıcı ardıç, lavanta, biberiye, adaçayı, kekik ve zeytin çalısı ile renklenecek.

Yorumlar


Sadece üyeler yorum yapabilir.
[Giriş Yap] & [Üye Ol]

Henüz yorum yapılmamış.