​Meridyen Games Başkan Vekili Elvis Akay Röportajı

"Yeni Ürünlerin Tanıtımı ve Doğru İşletme Yöntemleri Konusunda Genel Seminerler Düzenlemeyi Planlamaktayız"


Yayımlanma : 11.02.2016
Meridyen Games Başkan Vekili Elvis Akay Röportajı

Kısaca firmanız ve hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Meridyen Oyun Makinaları Paz. Ve Tic. Ltd. Şti. iç ve dış mekan eğlence konseptlerinin oluşturulmasına yönelik teknik ve ticari danışmanlık, eğlence ekipmanlarının seçimi, eğlence merkezleri için tema planlarının oluşturulması, eğlence ekipmanlarının yerleşimi ve kurulumu, işletim danışmanlığı ve servis bakım-onarım hizmetleri vermektedir. Sektörün önde gelen QubicaAMF Bowling, Intercard, Sega, SAM Billares, Falgas, Baytek, Andamiro, Benchmark, Bandai Namco Amusement, Bob’s Space Racers, Jakar ve birçok firmalarının ürünlerini seçerek sizlere sunuyor, projelerin uzun vadede yatırımcılar ve işletmeciler için kaliteli, sürdürülebilir ve karlı olması yönünde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

Eğlence- Etkinlik sektörü gün geçtikçe gelişme gösteriyor. Siz sektörün bu gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce önümüzdeki süreçte sektörel anlamda ne gibi değişimler/ gelişmeler olacak?

Bu yıl aslında çok güzel başlamıştı, ta ki bu son terör olayları ortaya çıkana kadar. Sektör olarak ekonomik veya siyasi kriz ortamlarından ancak 3-4 ay sonra etkilenmeye başladığımız için şimdilik bir sorun yok. Ama korkumuz şu ki; bu ortam böyle devam ederse elbette ki bizim sektörümüz de etkilenecektir. Öncellikle bu sorunların bir an evvel çözülmesi ve anaların gözyaşları bir daha dökülmesin diye dua ediyoruz ve elimizden gelen her ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz. Sonrasında da tabii ki olayların ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması için ciddi adımlar bekliyoruz. Umarım en kısa sürede ekonomi düzelir, huzurlu bir ortama geri döneriz ve eğlence sektörü hak ettiği şekilde gelişmeye devam eder. Güzel başlayan bir seneyi güzel bir şekilde bitirmek istiyoruz.

Kendinizi sektör içinde nerede görüyorsunuz? Firmanızın sektörde güçlü olduğu ve sizi rekabette öne çıkaran yanlarınız nelerdir?

Meridyen Oyun şuan Türkiye’deki en güçlü firmalardan biri. 1994 yılından itibaren hem tedarikçi hem de işletmeci tecrübelerimizi paylaşmak için buradayız. Satış ağımız çok geniştir. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde satışlarımız oldu. Bowlingden dolayı çok geniş bir kadromuz var. O yüzden bizi diğer rakiplerimizden ayıran en önemli faktörlerden biri de budur. Servis ve yedek parça konusunda çok ciddi çalışmalar yapmaktayız ve daha da fazla geliştirmek için yeni önlemler almaktayız. Aynı zamanda bizim kardeş firmalarımızdan biri Eğlence Merkezi işletmecisi olup işlettiği merkez sayısı gittikçe artan ve şu an Türkiye’nin en önemli eğlence zincirlerinden biridir. Bunun avantajını kullanarak da ürünlerimizi önce kendi salonlarımızda test edebilme şansına sahibiz. Dikkat ettiğimiz en önemli noktalardan biri de satarken bizim en çok kazanacağımızı ekipmanları değil, müşterilerimize en çok kazandıracak ekipmanları seçip onlara sunmaktır. Çünkü onlar başarılı oldukça biz de başarılı olacağız. İyi bir lokasyonda, iyi bir ekipman paketiyle mutlaka ikinci bir yatırım ile eğlence serüvenine devam etmektedirler. O yüzden ilk yatırım paketin doğru seçilmesi gerçekten çok önemlidir. Ve biz buna gerçekten çok dikkat ederiz. Yani kendimiz olsaydık ne alırdık? Hangisi daha hızlı geri dönüş sağlardı bize? Buna göre dikkat ederiz. Son olarak da müşterilerimizle diyaloğumuzu en üst seviyede tutabilmek için çok çalışıyoruz. Çok yakın temastayız, hep sıkıntılarını dinleriz, onlarla birlikte çalışırız.

Eğlence- Etkinlik sektöründe projelerin başarısında etkili olan faktörler ve detaylar nelerdir?

Öncelikle, lokasyon yani eğlence merkezini kuracağınız yer seçimi gerçekten çok önemlidir. Semtin ve civarın tüm özellikleri titizlikle incelenmesi gerekir. Giriş çıkışı, ulaşımı, otopark, etrafındaki nüfus özellikleri gibi birçok detaylar başarınızı etkileyecektir.

İkinci en önemli faktör de tabi ki ürün seçimi. Sektörümüz çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Önemli olan doğru ekipmanı seçebilmektir. Tabi ki lokasyona göre seçeceğiniz ekipmanlar da değişecektir. O yüzden ürün seçimi gerçekten en önemli faktörlerden biridir.

Son olarak da birlikte çalışacağınız firmayı dikkatle seçmek gerekir. Eğlence yatırımı bir günlük değil bir hayat boyu sürecek bir yatırımdır. Bu sebeple de hep yanınızda olacak, sizlerle birlikte düşünecek ve uzun yıllar boyunca sektörde var olacak bir firmayı tercih etmeniz gerekir.

Önümüzdeki süreçte Meridyen Oyun sektörün gelişimine katkıda bulunmak için neler yapmayı planlıyor?

Eğlence sektörü Türkiye de son yıllarda gerçekten çok gelişti. Açılan Eğlence Merkezi sayısı gitgide artmakta. Fakat bilinçli bir şekilde gelişmiyor. Yurtdışındaki eğlence sektörüne kıyasla yapacak daha çok iş var. İlk yatırım maliyeti yüksek olduğundan bazen daha ucuz ve kalitesiz ekipmanlar tercih edilmekte hala. Halbuki bu şekilde zannettiğinizin tersine daha çok para kazanmıyor, hem para hem prestij kaybedip müşterilerinizi küstürüyorsunuz.

Akabinde o ekipmanları değiştirseniz bile, o müşteriyi tekrardan geri kazanmak çok zordur. O yüzden ilk yatırım paketin doğru ve bilinçli oluşturulması çok çok önemlidir. Bilinci artırmak ve niceliği değil niteliği artırmak amacı ile hem Bowling hem de Oyun ekipmanları seçimi, yeni ürünlerin tanıtımı ve doğru işletme yöntemleri konusunda genel seminerler düzenlemeyi planlamaktayız.

Firmanızın 2016 yılında sektörden beklentileri ve büyüme hedefleriniz nelerdir?

Tabi ki hedefler ve beklentiler her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de öncelikle Türkiye’deki istikrara bağlıdır. Umarız ki öncelikle huzura ve ekonomide istikrara kavuşuruz. Zaten sektör çok büyümede olan bir sektördür. Ve dediğim gibi planladığımız seminerlerle bilinci biraz daha arttırırsak, eminim ki, bundan sonra açılacak olan eğlence merkezlerinin kalitesi de bir hayli artacaktır. Yani şu an ki hedefimiz, nicelikten çok niteliktir.

ATRAX Fuarı hakkında görüşlerinizi ve beklentilerinizi açıklar mısınız?

ATRAX ekibi olarak tekrardan sizi tebrik etmek isterim. Çok genç ve dinamik bir kadronuz var ve gerçekten güzel işler çıkartıyorsunuz. Hem ülke içinde hem de yurtdışında Türkiye eğlence sektörünün tanıtımında çalışmalarınızı gururlanarak izliyoruz.

1994’te bir bowling firması olarak kurulmuş bir firma olarak, daha çok bir bowling firması olarak tanınıyorduk. ATRAX’la birlikte eğlence sektöründe full çözüm sunabilen tek firma olduğumuzu kanıtlama şansına sahip olduk. ATRAX’ın çalışmalarını beğenerek takip ediyor ve başarılarınızın devamını dilerim.

Yorumlar


Sadece üyeler yorum yapabilir.
[Giriş Yap] & [Üye Ol]

Henüz yorum yapılmamış.