​Coderdojo Çocukları Başakşehir'de Buluştu

Türkiye’nin İlk Yaşam Laboratuvarı Başakşehir Living Lab’ta Başladı


Yayımlanma : 10.02.2016
Coderdojo Çocukları Başakşehir'de Buluştu

Coderdojo Çocuklarını buluşturan “Kodlama Kampı” Türkiye’nin ilk yaşam Laboratuvarı Başakşehir Living Lab’ta başladı. 5 gün sürecek kampa 12’si Romanya’dan, 15’i Türkiye’den olmak üzere 12-15 yaş arası 25 CoderDojo öğrencisi katılıyor. Türkiye’den katılan öğrenciler daha önce Başakşehir ve İstanbul’dan CoderDojo’ya katılmış olan ve gerekli yetkinliğe sahip öğrenciler arasından seçildi. Başakşehir Belediyesi ve Genç Hayat Vakfı’nın katkılarıylabir araya gelen gençler birçok etkinlik gerçekleştirecek.

Projesi olana ücretsiz destek

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, kampın açılışında yaptığı konuşmada, geleceğe yönelik çözümler üreterek, Türkiye'nin 2023 vizyonuna giden yolda katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi. Başakşehirlerin teknoloji kullanımında ve yaratıcılıkta dünya şehirlerine örnek olan ve ilham veren bir topluma dönüşmesini istediklerini belirten Uysal, “Living Lab’ı çocuklarımızın ve gençlerimizin bilim ve teknolojiye ilgisini çekmek, kolay anlaşılır ve eğlenceli bir şekilde bilimsel konuları sunmak amacıyla kurduk. Projesi olan, hayata geçirme imkanı bulunmayan herkesi ücretsiz olarak destekliyor, projelerini hayata geçirme fırsatı tanıyoruz” dedi.

Üreten gençlik istiyoruz

Gençlere seslenen Başkan Uysal, şunları kaydetti: “Türkiye’nin en büyük eksiği bilgi üretme eksiğidir. Batılı ülkeler bilgiyi üretiyor biz de onları kullanıyoruz. Bu benim olduğu gibi her Türk vatandaşının da zoruna gidiyordur. Bu nedenle üretilen bilgileri bize okuyan değil, bilgi ve teknoloji üreten bireyler olun. Bilgisayarı telefonu kullanan değil, bilgisayar yazılımı üreten gençler olun. Yerel yöneticiler olarak bizler sizin için elimizden ne geliyorsa yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.”

Başkan Uysal, kamp ile gençlerin proje deneyiminin artmasını ve girişimcilik konusunda tecrübe kazanmalarını istediklerini de vurguladı.

 

CoderDojo nedir?

CoderDojo 2011’den bu yana dünyanın her yerinde, gönüllülük esasıyla 5-17 yaş arasındaki çocuk ve gençlere bilgisayar kodu yazmayı, basit programlar yapmayı yaşlarına uygun ve eğlenceli şekilde öğreten bir sosyal harekettir.

Yorumlar


Sadece üyeler yorum yapabilir.
[Giriş Yap] & [Üye Ol]

Henüz yorum yapılmamış.