​İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne Shining Star Awards’dan birincilik ödülü!

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, kendilerine birincilik ödülünü kazandıran projede “çok kullanıcılı” bir parkın gerekliliklerine dair analiz ve önerilere yer verdi.


Yayımlanma : 26.03.2018
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne Shining Star Awards’dan birincilik ödülü!

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü mensupları; Doç. Dr. Fatma Şenol, Ahmet Said Imıl, Berkan Özgür, Fatma Öykü Çömez, Hatice Kübra Baştuğ, Sadiye Akkılıç katkısı ile hazırlanan proje, yeşil alanı ve mahalle park alanları bol olan bir mahallede (Evka-3 mahallesi, Bornova ilçesi, İzmir) “çok kullanıcılı” bir parkın (Anadolu Ajansı 85. Yıl Parkı), çok “çeşitli” kullanıcısı ve çok zamanlı kullanımı olan, güvenli, kaliteli ve eğlenceli bir parka dönüştürülmesi için yeniden işlevlendirilmesine yönelik analiz ve önerilerden oluşmaktadır.  Hedefteki, “çocuk, genç, yaşlı ve dezavantajlı bireylerin bir parkta geçirdiği zamandan ve yaptığı faaliyetlerden keyif alabildiği, bireyler ve nesiller arası ilişkinin kuvvetlendiği güvenilir, hakkaniyetli ve aktif bir parkın tasarımı nasıl olmalıdır?” sorusuna alternatif dünya örnekleri ile cevap aranmış ve Anadolu Ajansı 85. Yıl parkının böyle bir park olması için öneriler getirilmiştir.

 atraksiyon

“HERKES İÇİN” “İYİ” PARKLAR
Ülkemizde yer alan parkların tek bir kullanım özelliğine göre tasarlandığını belirten proje, parklarda yer alan oyun aletlerinin standart ve herkese hizmet etmediğine dikkat çekiyor.

Projede çevre planlamanın engelli bireylerin hayatlarını olumsuz yönde etkilediğini belirtilirken, “engelliler parkı” gibi ayrıştıran bir park değil, parklarda her insan için çeşitli özelliklerde yürüyüş yolları, oyun alanları, spor alanları, dinlenme alanlarına yer verilmesi gerekliliğini savunuyor.

Projenin dikkat çektiği bir diğer konu ise, yaşlı insanlara toplumun bir parçası olduklarını hissettirmek ve sosyalleşmelerini sağlamak üzere parkların tasarım ve imkânları tekrar düşünülerek sağlanması oldu.

Yorumlar


Sadece üyeler yorum yapabilir.
[Giriş Yap] & [Üye Ol]

Henüz yorum yapılmamış.