​Ankapark, 29 yıllığına Büyükşehir’e teslim edildi

AOÇ arazisinde Ankapark’ın bulunduğu kısım, 29 yıllığına bedelsiz olarak Büyükşehir’e tahsis edildi.


Yayımlanma : 12.06.2018
Ankapark, 29 yıllığına Büyükşehir’e teslim edildi

Önceki gün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan kanunla AOÇ arazisi 29 yıllığına bedelsiz olaraka Büyükşehir Belediyesine tahsis edildi.

Yüzde 94’ü tamamlanan Ankapark ve daha sonra yapılacağı belirtilen hayvanat bahçesi kısmının içerisinde bulunduğu Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi, 29 yıllığına bedelsiz olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edildi. Daha önce 10 yıl olan tahsis süresi 29 yıla çıkmış oldu.

29 YILA KADAR KİRAYA VERİLEBİLECEK

Büyükşehir Belediyesi kendisine tahsis edilen araziye hayvanat bahçesi, tema park, rekreasyon alanları ile buralara gelecek ziyaretçilerin günübirlik ihtiyaçlarını karşılayacak yapılar yapabilecek. 29 yıllık alan tahsis süresinin sonunda ise alan içerisindeki her türlü yapı tesis ve malzemeyi bedelsiz olarak AOÇ Müdürlüğü’ne devredecek. Tahsis edilen alan, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından tespit edilecek şartlarla 29 yıla kadar üçüncü kişilere kiraya veya işletmeye verilebilecek.

TİCARET YAPILAMAZ HÜKMÜ OLMAYACAK

AOÇ’nin belirlenen arazisinin kiraya veya işletmeye verilmesinde, “AOÇ arazileri üzerinde konut, ticaret ve sanayi amaçlı yapılaşma yapılamaz” hükmü de geçerli olmayacak. 29 yıllık tahsis için AOÇ Müdürlüğü ve Büyükşehir arasında protokol yapılacak.

Yorumlar


Sadece üyeler yorum yapabilir.
[Giriş Yap] & [Üye Ol]

Henüz yorum yapılmamış.