​Türkiye'den Azerbaycanlı şehit ve gazi çocuklarına oyun parkı hediye edildi.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Türkiye Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu tarafından Azerbaycan'ın Kazah şehrinde tesis edilen çocuk parkının açılışı töreni yapıldı.


Türkiye'den Azerbaycanlı şehit ve gazi çocuklarına oyun parkı hediye edildi.

Türkiye Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu tarafınca Karabağ savaşında şehit ve gazi olanların evlatları başta olmak üzere, bütün çocuklar için meydana getirilen çocuk parkı düzenlenen törenle açıldı. Azerbaycan'ın Kazah şehrine meydana getirilen parkın açılış törenine ÇOSKF Başkanı Mehmet Mutlu, Türkiye'nin Gence Başkonsolosu Zeki Öztürk, Kazah Valisi Receb Babaşov, eski Milletvekili Mustafa Ilıcalı, eski Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Macera ve Oyun Parkları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Daştan, Sultan Abdulhamit'in torunu Orhan Osmanoğlu, şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Parkın açılışında emeği geçenlere teşekkür eden eski mebus Mustafa Ilıcalı, "Burada somut bir biçimde Azerbaycan ve Türkiye dostluğunu, kardeşliğini bir kez daha vurgulamış olduk. İki devlet, tek ulus bunu burada gösterdik. Bundan ilkin Karabağ'da Türkiye ile Azerbaycan mühim işbirliğiyle beraber, fazlaca mühim bir savaşım verdiler. Karabağ'da büyük bir zafere imza attılar. Burada şehitlerimiz var, gazilerimiz var, o şehitlerimizin küçük evlatları var. Onlara da bu tinsel açıdan fazlaca mühim bir simge olacak. Çocuklar için fazlaca bu şekilde bir oyun parkı açıldı ve heyecanla çocuklar dağıldılar. Bu arada bizim ülkemizde Erzurum Kongresi'nin 103'üncü sene dönümü, ulusal mücadelenin başladığı gün. İki zamanı günün bir arada kesişmesi de fazlaca anlamlı oldu. İnşallah bu dostluğumuz sonsuza kadar devam eder, 2 ülkenin dostluğu dünyaya ve fazlaca bereketli, hayırlı işlerin yapılmasına vesile olur" ifadelerini kullandı.

Tarihi günlerden birinin yaşandığını belirten Türkiye'nin Gence Başkonsolosu Zeki Öztürk, "İki devlet, bir ulus kederde de serviste de beraber olmalı en güzel numunesini bugün bu parkın açılışıyla bir defa daha algı ettik. Türkiye'deki hayırsever insanların vizyonu, doğal olarak Çocuk Sporları ve Kulüpleri Federasyonu başta olmak üzere, Dışişleri Bakanlığımız, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, öteki kurumlarımız ve sponsor firmaların finansman yardımıyla bizler bugün bu parkın açılışını gerçekleştirdik. Park burada aleni kaldıkça tıpkı Şuşa Beyannamesi ile duyuru edilen stratejik müttefiklik iyi mi tüm ilişkilerimize ivme kazandırdıysa burada evlatların dünyasında bu park bir ivme kazandıracak. Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin daimi, kalımlı kalmasında, hayallerde yaşamasına vesile olacak. Ben bu bakımdan bu projenin hayata atlatılmasında alın teri döken tüm her insana en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum, kutlama ediyorum ve Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin her zaman kalımlı olarak yaşamasını temenni ediyorum" diye konuştu.

Güzel bir vakaya tanıklık ettiklerini anlatım eden ÇOSKF Başkanı Mehmet Mutlu, "Şehit ve gazi çocuklarımız başta olmak üzere, bütün evlatların parkı yapıldı. Böyle bir güzel şey yaptık burada, bunun açılışını yaptık. Tabi gelecek nesiller bizim kardeşlik ilişkilerimizi hep yukarı taşıyacaktır. O nedenle de bu şekilde bir şeye vesile olmaktan bizler fazlaca mutluyuz, gururluyuz ve tüm alın teri dökenlere teşekkür ediyorum" dedi.

İşin başından beri park projesini takip ettiğini belirten Sultan Abdülhamit'in torunu Orhan Osmanoğlu, "Burası arsa halindeyken ben gördüm. Arsa halindeyken Allah razı olsun Zaur kardeşimiz dedi ki 'Ben buraya bu tarz bir olay bir projem var' dedi ve bizim ülkemizde buna katkıda bulunacak Mehmet Bey vardı, Mehmet Mutlu Bey. Bu projeyi anlattığı vakit ben de o denli heyecanlandım ki, bizim ülkemizde burada. Bir de şehit çocuklarına özgü olması ayrı bir coşku verdi. Allah razı olsun bakıyorum ki, harika bir park olmuş, fazlaca güzel bir park olmuş. Şehit çocuklarımız buraya gelecek eğlenecek. Şehit çocuklarımıza aynen yetim çocuklarımız gibi. Çünkü Peygamber Efendimiz (s.a.v) der ki, yetim olan evlatları, doğrusu yetime bakmak cennetle benimle aynı yerde olacak, diyor. Bu ufaklıklara haiz çıkılması harbiden fazlaca büyük bir sevabı var" laflarını kullandı.

 "Ertuğrul Gazi adına bir çeşme yaptırmak niyetiyiz"

Kazah'da Ertuğrul Gazi adına bir çeşme yaptırmak niyetinde bulunduğunu belirten Osmanoğlu, "Biz burada da inşallah bir güzel bir çeşme yaptıracağız. Ona da Ertuğrul Gazi ismini vereceğiz inşallah. Malumunuz Ertuğrul Gazi bu bölgeden aşağıya doğru, Ahlat'a inmesi, babası ile Turgut Alp ile. İnşallah burada bir güzel bir çeşme yaptırmaya niyetimiz var. Ertuğrul Gazi ismini vereceğiz, o eski yapı gibi. Ertuğrul Gazi çeşmesinin yanına da Kazahlı şehit kardeşlerimizin unutulmaması için bu tarz bir olay koyacağız. Allah izin verirse gelecek aylarda yer bakıp, çeşmeyi oluşturmaya niyetleneceğiz" diye konuştu.

Macera ve Oyun Parkları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Daştan, "Azerbaycan'daki yetim çocuklarımız, canlarını vatan için veren şehitlerimizin çocuklarına Türkiye'mizden hediyemiz olsun. Bu niyetle yaptık, hayırlı uğurlu olsun. En güzel günlerde bu parkı kullansınlar" dedi.