​Polin Waterparks Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Şöhret Pakiş Röportajı

"Teknolojiyi Waterparklara ve Kaydıraklara Entegre Etmek İçin Çalışmalarımızı Tamamlamak Üzereyiz"


Yayımlanma : 09.02.2016
Polin Waterparks Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Şöhret Pakiş Röportajı

Kısaca firmanız ve hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

1976 yılında İstanbul’da kurulan Polin, su kaydırakları ve su parkları tasarım, üretim, mühendislik ve montajında A’dan Z’ye hizmet sunan su parkı tedarikçisidir.  93 ülkede 2500 su parkı projesi gerçekleştiren Polin; “Daima Yenilikçi”, “Dünya Çapında Üstün Kalite” ve “Teknoloji Liderliği” vizyonuyla sektöründe birçok ilki gerçekleştirmiştir. Bugün bir çok ülkenin, hatta kıtanın en büyük ve ödüllü su parklarında Polin imzası vardır. Dünya’nın en geniş ürün çeşitliliğine sahip olan Polin’in 2010 yılında lanse ettiği ve sektörde yeni bir km taşı olarak gösterilen“King Cobra” su kaydırağı 2012, 2013 2014 ve 2015 yıllarında Avrupa’ nın en iyi su kaydırağı” seçilmiştir. Ayrıca 2013 yılında Kompozit Sanayicileri Derneği’nce Eğlence Sektöründe “En İnovatif Ürün” seçilmiştir.

Polin bugün 470 kişilik ekibiyle, 35,000 m2lik dünyanın en büyük su kaydırağı üretim tesisi olan fabrikasında tüm üretimini üstün kalite anlayışıyla Türkiye’de gerçekleştirmektedir. Su kaydırağı üreticileri arasında globalde en yüksek üretim kapasitesine sahip firmadır. 2012 yılında KOBİ kategorisinde Yılın İhracatçısı; hem 2013 ve 2015 yıllarında Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 100 şirketi arasına girmiştir.

Polin 2006 yılından bu yana kaydıraklarını iki tarafı parlak yüzeyli ve pürüzsüz, daha mukavim ama daha hafif, görselliği mükemmel ürün elde etme gibi önemli avantajları olan RTM (Resin Transfer Molding) kapalı kalıp kompozit üretim teknolojisiyle üretmeye başlamıştır. Bu teknoloji kaydırak üretiminde en ileri noktadır. Polin böylece, bu üretim tekniğini kullanarak üretim yapan ilk ve tek Avrupa’ lı su kaydırağı üreticisi olmuştur. Bugün bu teknolojiyle tüm ürün gamını sunan Polin sektör liderliğini sürdürmektedir.

 

Eğlence- Etkinlik sektörü gün geçtikçe gelişme gösteriyor. Siz sektörün bu gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce önümüzdeki süreçte sektörel anlamda ne gibi değişimler/ gelişimler olacak?

Hem globalde hem de Türkiye’de sektörümüz gelişiyor, büyüyor, kapsamı genişliyor.  Bu çok sevindirici. Türkiye’ye baktığımızda, son yıllarda açılan ya da açılacak olan nitelikli ve lüks tesisler artık standart kaydıraklar yerine daha ekstrem, daha tasarım ve daha özel imza ürünlere yönelmeye başladılar.  Beklentiler yükseldi. Rekabet arttı. Dolayısıyla yatırımcılar için ürün veya hizmet seçiminde yenilikçi olmak önemli. Su parklarında hikaye anlatımı ve temalandırma da giderek yükselen bir trend haline geldi.

Biz kaydırak tasarlayan bir firma olarak,  çalışmalarımızı müşterilerimizin ve müşterilerimizin müşterilerinin yani parka gelip bu ürünleri kullananların ne istediklerini anlamaya çalışarak yapıyoruz. Yaptığımız son pazar araştırması bize şu sonuçları verdi:  Birincisi en heyecanlı, en adrenalini yüksek atraksiyonları tercih ediyorlar.  İkincisi inter aktivite istiyorlar, eğlenceyi, deneyimi eşleri, çocukları, kardeşleri, arkadaşları ile paylaşmak istiyorlar. Üçüncüsü temalı kaydıraklar istiyorlar. Kaydırakların onlara hikayeler anlatmasını istiyorlar. Dördüncüsü yüksek kapasiteli kaydıraklar istiyorlar. Bu sebeple aynı anda 4 ya da 6 kişinin aynı anda bu deneyimi paylaşabileceği ürünler istiyorlar. Biz tüm tasarım çalışmalarımızı işte bu sonuçlara göre şekillendiriyoruz. Yani kaydırağın tasarımını aslında müşteriler şekillendiriyor.

 

Kendinizi sektör içerisinde nerede görüyorsunuz? Firmanızın sektörde güçlü olduğu ve sizi rekabette öne çıkaran yanlarınız nelerdir?

Polin kurulduğu günden bugüne argeye, kaliteye ve inovasyona hep değer verdi. İnovasyon Polin’de bir yaşam biçimi. Bu yüzden King Cobra gibi sektörde oyunu değiştiren ürünler sunabildi, bu yüzden kaydıraklarda daha önce yapılmamış kapalı kalıp teknolojisini sektöre kazandırdı. Bugün Ar-Ge merkezi olma yolunda ilerliyoruz. Ar-ge departmanımız ürün geliştirme, hidromekanik arge ve kompozit arge olmak üzere 3 birimden oluşan güçlü bir departman. Her biri kendi alanlarında farklı projeler üzerine çalışıyorlar.

 

Eğlence- Etkinlik sektöründe projelerin başarısında etkili olan faktörler ve detaylar nelerdir?

Sektörümüz sürekli gelişen bir sektör. İnovasyon ve özgünlük olmazsa olmaz. Her proje biricik. Her birini ayrı ayrı ele alıp, tüm kritik faktörleri en iyi şekilde anlamak değerlendirmek ve ihtiyaca uygun bir proje sunmak çok önemli. Bir projede işe yarayan fikir diğer projede işe yaramayabilir. Biz her projeyi ayrı ayrı ve tek başına o projeyi 100% başarıya götürecek faktörleri dikkate alarak detaycı ve iyi işleyen bir proje yönetimiyle takip ediyoruz.

 

Önümüzdeki süreçte Polin Waterparks sektörün gelişimine katkıda bulunmak için neler yapmayı planlıyor?

İnteraktiviteyi su kaydıraklarına entegre ediyoruz. Bu yıl kaydıraklarda trafik ışıklarından, zaman ölçerlere, led uygulamalarına, ses, ışık, efekt uygulamalarına kadar bir çok farklı sistemle tanıştırdık sektörü. Temalandırma anlamında yine yeniliklerimiz var. Kendinden temalı, hikaye anlatan su kaydırakları ürettik. Teknolojiyi waterparklara ve kaydıraklara entegre etmek için çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. Çok yakında bunu lanse ediyor olacağız.

 

Polin Waterparks olarak kısa ve uzun vadedeki hedefleriniz nelerdir?

Sektörde global bir oyuncu olarak inovasyon ve teknoloji liderliği konumumuzu sürdürmek için çalışmalarımızı bu yönde konumlandırıyoruz. 38 yıllık sektör tarihçesi, 93 ayrı ülkede 2500 proje gerçekleştirmemiz bize benzersiz bir işletme teknolojik uzmanlık kazandırdı. Tüm bu süreçte değişmeyen tek şeyse, Polin’in müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya verdiği öncelik oldu. Dolayısıyla ileriye dönük planlarımızı bu önceliğe göz ardı etmeden ele aldık. Bugün ve gelecek öngörülerimiz ve müşterilerimizin görüşleri sektörümüzde iki önemli küresel gelişmeyi işaret ediyor: A’dan Z’ye kadar tüm ihtiyaçlara tek elden ve entegre edilmiş çözümler üretmek ve sektöre yeni, adrenalini yüksek ürünler sunmak. Her iki konuda da liderliğimizi ve öncülüğümüzü önümüzdeki yıllarda da sürdürmeyi amaçlıyoruz.

 

Firmanızın 2016 yılında sektörden beklentileri ve büyüme hedefleriniz nelerdir?

2016 yılı için Avrupa, Amerika, Afrika, Asya, Ortadoğu ve Türkiye’de birçok önemli proje anlaşması yaptık. Birçok projenin planlama, tasarım ve üretim sürecine başladık. Hindistan’da “Amaazia Water Park”, Mısır’daki “Jazz Mirable Club”, Slovakya’daki “Thermal Kesov” isimli projelerimiz 2016 yılı başında açılmış olacak. Bulgaristan’da “Duni Royal Aquapark”, Irak’taki “Baghdad Karkh Aquapark”, Cezayir’deki “Paradis des Zibanes”, Karadağ’daki “Budva” Bangladeş’deki “Blueland Aquapark” projelerimiz 2016 ortalarında açılıyor. Ayrıca Rixos grubunun, Antalya’da turizmin en prestijli otellerine ev sahipliği yapan Belek’te kuracağı Rixos Eko Temalı Park’ın 2016 ortasında açılması planlanıyor. Bunlara ilaveten Çin’deki “Qizibay New Century Grand Hotel” projemiz de 2016 yılı içerisinde açılmış olacak.

Türkiye’de heyecan verici gelişmeler var su parkları anlamında: Rixos Tekirova’ya Spheres ve Dünya’da ilk kez kurulumunu gerçekleştirdiğimiz Surf Safari; Crystal Aura’ya yine Spheres, Maxx Royal Kemer’e Looping Rocket; Max Royal Belek’e King Cobra; Aquafantasy’ye Super Combo; Boytur Grubu-  Pirates of the Cactus Otel’e ise anakonda temalı Navigatour kaydıraklarının kurulumlarını, ayrıca Palmarina, Club Calimera Serra Palace ve Paloma Grida Village tesislerinde bu yıl yeni interaktif su oyun gruplarımızın kurulumlarını gerçekleştirdik ve daha sayamadığım birçok değerli proje benzersiz kaydıraklarla açıldı. Türkiye’deki bu gelişmelere çok sevindirici. Sektörü örnek birçok proje artık Türkiye’de. Bu projelerden birkaçı bu yıl değişik uluslararası ödüllere bu kaydıraklarıyla layık görüldüler. Amerika2dan çekim ekipleri Extreme Waterparks programı için Türkiye’ye geldiler. Birçok uluslararası yayında bu güzel Türkiye su parkı projeleri haber oldu.  Bunların hepsi biz çok gururlandırıyor.

 

ATRAX Fuarı hakkında görüşlerinizi ve beklentilerinizi açıklar mısınız?

Polin olarak yurtiçi ve yurtdışında farklı coğrafyalarda yaklaşık 35 fuara gidiyoruz. Bu fuarların %90’ı yurtdışında gerçekleşen rekreasyonel, eğlence, inşaat, turizm, havuz sektör fuarları. Bu fuarlar Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarında gerçekleşen sektörün en önemli fuarlarıdır.

ATRAX Fuarı’na üç yıldır katılmaktayız. Bu yıl dördüncü kez katılacağız. Türkiye’de heyecan verici gelişmeler var. ATRAX Fuarı’nın da Türkiye’de eğlence sektörünün gelişmesine öncülük eden bir fuar olduğu için önemli olduğunu düşünüyoruz. Fuar her geçen yıl daha da büyüyor ve gelişiyor. Bu yıl kapsamlı bir seminer programı ile güçlendirildi. Sektörümüz adına gurur verici.

Tabi sadece Türkiye’den değil, fuara yurtdışından da gelen birçok ziyaretçi var. Bu anlamda ihracatımızın gelişmesine ve yeni iş bağlantılarımızın kurulmasına da katkı sağlamakta fuar.

Gittikçe büyüme gösteren ATRAX Fuarı’nın, her yıl daha kapsamlı bir içerikle ve organizasyonla, Türkiye ve çevre ülkelerde çok güçleneceğine inancım tam.

Yorumlar


Sadece üyeler yorum yapabilir.
[Giriş Yap] & [Üye Ol]

Henüz yorum yapılmamış.