​Belediyelerden Rekreasyon Atağı

Konya Büyükşehir Belediyesi'nden Türk Hava Kuvvetlerine İthaf Edilmiş Bir Park: "Türk Yıldızları Parkı"


Yayımlanma : 19.02.2016
Belediyelerden Rekreasyon Atağı

Türk Yıldızları Parkı Türkiye'de bir ilk olarak ''Uçak Restoran'' , ''Cam İskele'' , '' Akvaryum Havuz'' , ''Panoramik Havacılık Müzesi'' , ''Havacılık Temalı Anıtlar ve Giriş Takları'' ile göz dolduruyor.

Türkiye'nin ilk ve tek havacılık parkı olan Türk Yıldızları Parkı'nda; Gerçek Gösteri Uçakları (2 adet Elips Havuz Ortasında 3000 m2), Gerçek Yolcu Uçağı (Airbus A300) Uçak Restoran, 12000 metrekare Akvaryum, Uçak maketleri, Temalı Anıtlar Ve Giriş takları, Panaromik Havacılık Müzesi, Türk Yıldızları Camii, İdari Binalar, Tuvaletler, Macera Parkurları, Oyun Alanları, Gösteri Amfisi, 1200 Araçlık Otopark bulunuyor.
Parkta, ''Yaşayarak Öğrenme'' kurgusu üzerine kurulmuş Macera Parkurları, Eğitim ve Etkinlik Amfisi, Panoramik Havacılık Müzesi, Su Canlılarının Cam İskele altında sergilendiği Biyofiltreli Akvaryum Havuzlar da mevcut.

Türk Yıldızları Parkı, Konya'nın Gururu olan Türk Yıldızları Gösteri Timi'ne ithaf edilmiştir. Faydalı hizmet ömrünü dolduran 54 metre boyunda ve 50 metre kanat genişliği olan Airbus A300 tipi uçak, 100 kişilik kafeterya olarak hizmet vermek üzere son haline getirilmektedir. 12 bin metrekarelik göletin üzerine konuşlandırılan kafeterya-uçağın bahçe bölümü cam iskele üzerine yapılmış. Böylelikle, su üzerindeymiş gibi masalarda oturanlar, göletin içindeki balıkları rahatlıkla görebiliyor.

Havacılık Müzesi olarak tasarlanan Türk Yıldızları Parkı'na ayrıca Türk Hava Kuvvetleri'nin akrobasi timi Türk Yıldızları tarafından daha önce kullanılan ve ömrünü tamamlamış 2 adet F-5 jet gösteri uçağı da konulmuş. Parka gelenler bu jet uçaklarını görme imkanı buluyor. Bunun yanı sıra Panoramik Havacılık Müzesi de park içerisinde yer alıyor. 321 bin metrekarelik alanıyla Konya'nın en büyük parkı olan Türk Yıldızları Parkı'nda anıtlar, amfi tiyatro, sergi alanları, yürüyüş, spor, fitness, çocuk oyun alanları ve macera parkurlarıyla ve ateşli piknik alanı da mevcut bulunuyor.

Yorumlar


Sadece üyeler yorum yapabilir.
[Giriş Yap] & [Üye Ol]

Henüz yorum yapılmamış.