​BALO Firma Sahibi Levent Baloğlu Röportajı

“Eğlence Tasarlar” Sloganımızla Özellikle Turizm Tesisleri ve AVM’lerde Çocuk Eğlence Merkezleri Tasarlayarak Katma Değer Yaratmaya Çalışıyoruz


Yayımlanma : 09.02.2016
BALO Firma Sahibi Levent Baloğlu Röportajı

Kısaca firmanız ve hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

BALO, dünyanın en iyi ve en kaliteli oyun makinası üreticilerinin Türkiye temsilcisi olarak 2004 yılında başladığı faaliyetlerine, oyun merkezi işletmeciliği, anahtar-teslim oyun ve eğlence mekanları tasarımı, teknik servis hizmeti ve kapsamlı danışmanlık faaliyetlerini entegre ederek, sektörünün öncü firması olarak faaliyetlerine devam etmektedir. “Eğlence Tasarlar” sloganımızla özellikle turizm tesisleri ve AVM’lerde çocuk eğlence merkezleri tasarlayarak katma değer yaratmaya çalışıyoruz.

 

Eğlence- Etkinlik sektörü gün geçtikçe gelişme gösteriyor. Siz sektörün bu gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce önümüzdeki süreçte sektörel anlamda ne gibi değişimler/ gelişmeler olacak?

Öncelikle artan bir rekabet söz konusu; rekabet de kaliteyi getiriyor. Dolayısıyla gelişmeleri mutlulukla seyrediyoruz.

Uluslararası markaların gelişiyle, Türkiye’ye gerek yurt içinden gerekse yurt dışından gelen turist sayısında artışlar olacak. Lego Discovery olsun Madam Tussauds olsun bu işin bir parçası. Turistler, ziyaretçiler sadece bu eğlence alanlarına gitmiyor, diğer yerleri de ziyaret ediyor, dolayısıyla bu mekanların sektöre olumlu ve kapsamlı bir katkısı oluyor. Uluslararası markalar sektör olarak standart bir kalite seviyesini oturtmaya çalışıyor; sektördeki tüm oyuncular da kendilerini revize ediyor ve güncelliyor. Bu olumlu gelişmelerin uzun süre süreceğine inanıyorum.
Önümüzdeki süreçte büyük tema parkların artacağını, eğlencenin biraz daha çeşitleneceğini öngörüyoruz. Daha özellikli, daha niş eğlence konseptlerinin de Türkiye’ye girmesini bekliyoruz. Bunların bir kısmının içinde biz de olacağız.

Özellikle turistik bölgelerde, örneğin, Türkiye’de Antalya bölgesi ve İstanbul gibi şehirlerin hali hazırda dünyadaki yeri bellidir, ama tarihi mekanlar gezip görmenin dışında da, çocuklu bir ailenin ziyaretinde günlük aktivitelerin kalitesi & rahatlık sağlaması önemli bir etkendir ve şehirlerin tercih edilmelerinde yardımcıdır diye düşünüyoruz. Bütün bu aksiyon ve aktiviteleri içerik olarak barındırıyor olan büyük kapalı alan veya Açıkhava parklar da buna hizmet ediyor.

 

Kendinizi sektör içinde nerede görüyorsunuz? Firmanızın sektörde güçlü olduğu ve sizi rekabette öne çıkaran yanlarınız nelerdir?

En büyük avantajımız kendi eğlence merkezi işletmemiz olan FunLab Eğlence Dünyası ve bu işletmenin bize öğrettiklerini BALO’ya hızlıca transfer edebiliyor oluşumuz. FunLab’ın sağladığı 10 yıllık işletme tecrübesi, eğlence ünitesi, makine performansı bilgisiyle, satış ve teknik ekiplerinin uzmanlığını harmanlayarak, işletme sahiplerine ve yatırımcılarına empatiyle yaklaşabiliyor, onları müşteri olarak değil iş ortağımız olarak görüyoruz. Bu sayede sürdürülebilir bir başarı grafiği gösterdiğimize inanıyorum. Toplam 30.000m2’de bir alanın işletmeciliğini yaparken, teknik servis altyapımız da sürekli gelişiyor ve kendini yeniliyor. Bu know-how’ı yine müşterilerimize aktarıyor ve kaliteli bir satış sonrası hizmeti verebiliyoruz. Özellikle bu yıl hız kazandırdığımız temalandırma/lisanslı ürünlerin pazarlanması gibi iş dalları sayesinde çıtayı daha da yükselttiğimize inanıyorum.

 

Eğlence- Etkinlik sektöründe projelerin başarısında etkili olan faktörler ve detaylar nelerdir?

Aslında bu, oldukça kapsamlı bir konu. Fakat kısaca bahsetmek gerekirse, belli bir eğlence için özellikle yatırım anlamında değerlendirme yapılırken, bölgenin yapısı ile ilgili birçok bilgiye ihtiyaç var. Ve eğlencenin de o bölgenin yapısal/demografik özellikleriyle paralel olarak şekillenmesi gerekiyor.

Fakat burada önemli olan, kısa vadeli değil uzun süreli yaşayacak projelerin hayata geçirilmesi gerekliliğidir. Bu bağlamda da bilgi birikimi çok büyük bir önem taşıyor. Hem yurt dışındaki eğlence sektörünün nereden nereye geldiğini bilmeniz gerekiyor hem de lokal ihtiyaçları bilmeniz yani seçilen bölgedeki ihtiyaçları doğru tanımlamanız şart. Bu bilgileri doğru bir şekilde harmanlayabilmek farkı yaratır.

Proje doğru olmadığı zaman, ne yaparsanız yapın başarılı olamazsınız. Proje doğru olup da işletme doğru olmadığı zaman, başarı yine mümkün değildir. Proje içeriği, lokasyon ve işletmenin bilgi birikiminin uyumlu olması gerekiyor. Ayrıca işletmenin yaşayabilmesi için projenin sürekli güncel tutulması ve kendini yenilemesi gerekiyor. Bütün bunları yaparak başarılı olmuş kuruluşlar var ve de artacak.

Türkiye ile ilgili beklentime gelirsek; iklimin de uygun olduğu belli noktalarda sadece eğlence sektörüyle bağlantı olarak, “Türkiye neden bir Orlando kadar turist almasın?” diyorum.

 

Önümüzdeki süreçte BALO sektörün gelişimine katkıda bulunmak için neler yapmayı planlıyor?

BALO, dünyada eğlence sektörünün geldiği noktada ne varsa, onları Türkiye’de görmek/deneyimlemek için elinden gelen her türlü girişimi yapmaya hazır ve yapacaktır da. Hem işletmecilik hem de tedarik anlamında çalışmalarımız hızla sürüyor.

 

BALO olarak kısa ve uzun vadedeki hedefleriniz nelerdir?

BALO olarak en belirgin hedefimiz, inovatif bir şirket kültürü ve ekosistem yaratmak & bu sektör için en doğru yeteneği keşfetmek ve yetiştirmek. İçinde olduğumuz tüm projelerin sürdürülebilir & etik değerlere uyması da çok önemli.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hizmet verdiğimiz hedef kitlelere en son, en yeni, en başarılı olacağını düşündüğümüz ürünlerin tedariğini ve tedarik aşamasının akabinde bu ürünlerin doğru yapılanmasını, doğru yerleşimini sağlamak. Hem satış sonrası hizmetlerle ilgili, hem işletme desteğiyle ilgili birikimimizi paylaşarak elimizden geldiğince tüm paydaşların başarılarına katkıda bulunmak istiyoruz.

 

Firmanızın 2016 yılında sektörden beklentileri ve büyüme hedefleriniz nelerdir?

2016 yılında bölgemize yeni yapılacak olan birçok proje içerisinde yer almak istiyoruz. Hali hazırda imzaladığımız anlaşmalar ve projeler mevcut. Turistik bölgeler olsun, yurt içindeki alışveriş merkezleri olsun, projeleri yakından takip ediyoruz. Anlaşmasını yaptığımız projelerde de hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca, komşu ülkelerdeki projeleri de takip ediyoruz ve ilgileniyoruz.

BALO olarak, hem tedarik anlamında, hem de yatırımların işletmesi anlamında hizmet vermeye başlıyoruz. Bundan sonraki hedefimiz de, sadece tedarik sürecini yönetip iş ortağımızı bırakmak değil, ihtiyaç duyulan ürünleri tedarik ettikten sonra, işletme desteğimizle de müşterilerimizin yanında olmak. Çünkü doğru kazanç, hem yeni müşteriler getirecektir hem de mevcut müşterilerin tekrar aynı işle ilgili, farklı noktalarda da düşüncelerini açacaktır diye düşünüyorum.

 

ATRAX Fuarı hakkında görüşlerinizi ve beklentilerinizi açıklar mısınız?

ATRAX Fuarı sektörün tek fuarıdır ve bu anlamda başarısını takdir ediyoruz. ATRAX Fuarı’nın başından bu yana başarılı olması ve başarısını sürdürmesi için biz de elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Zaman ilerledikçe de fuarın büyüdüğünü ve geliştiğini görüyoruz. Katıldığımız bütün fuarlardan olduğu gibi ATRAX’tan da beklentimiz, yurt içi ve yurt dışı ziyaretçi sayılarını arttırması ve ziyaretçi profilinde çeşitliliği sağlaması.

Yorumlar


Sadece üyeler yorum yapabilir.
[Giriş Yap] & [Üye Ol]

Henüz yorum yapılmamış.