​Ziyaretçilerine 100 Yıllık Nostalji Yaşatan Müze

Türkiye'deki 6 oyuncak müzesinden biri olan Celil Atasever Oyuncak Müzesi'nde 1890'lı yıllardan günümüze oyuncaklar sergileniyor.


Yayımlanma : 23.05.2017
Ziyaretçilerine 100 Yıllık Nostalji Yaşatan Müze

O yılların teknolojisini gözler önüne seren ve metal, teneke, plastik oyuncaklar, adeta zamana meydan okuyor Müze yöneticisi Atasever: 'Oyuncak bir çocuğun her şeyi. Çocuğun hayallerini geliştiren, yaratıcılığını ortaya çıkaran bir araç. Ülkemizin ve bizim geleceğimiz olan çocuklarımız için oyuncak bu nedenle son derece önemli' 'Müzemizi kurulduğu günden bugüne yerli ve yabancı 50 binden fazla kişi ziyaret etti. Bunların içinde okullar ve öğrenciler de var ancak küçüklerden çok büyükler daha fazla ilgi gösteriyor. Zamana meydan okuyarak günümüze kadar ulaşan ve müzede sergilenen oyuncaklar arasında, özellikle kız çocukları için dikiş makinesi, ütü gibi ev eşyalarının yanı sıra araba, otobüs ve motosikletlerin de oyuncak tasarımları bulunuyor.

Oyuncaklar bize yapıldığı ülkenin toplum hayatı hakkında bilgiler veriyor. Mesela 1960'lı 70'lı yıllarda oynanan polis ve itfaiye arabaları o yıllarda gerçek hayatta kullanılanların aynısı. Ayrıca oyuncakların ne tarz malzemeyle yapıldığı o ülkenin sanayisi hakkında da bilgi veriyor. Teneke mi, plastik mi, pelüş mü bunlar önemli detaylar. Ayrıca kullanılan materyal ve mekanizmalar, gelişmişliğimizi de göz önüne seriyor. Biz de çoğunlukla geleneksel oyuncaklar revaçta. '

Yorumlar


Sadece üyeler yorum yapabilir.
[Giriş Yap] & [Üye Ol]

Henüz yorum yapılmamış.