​Cemer Kent Ekipmanları'ndan Türkiye'de Bir İlk: Darbe Sönümleyici Plastik

Cemer, Salıncaklarda Daha Yüksek Güvenlik Standartlarına Ulaşma Yolunda Gerçekleştirdiği Çalışmalarının Sonucunu Aldı


Yayımlanma : 10.02.2016
Cemer Kent Ekipmanları'ndan Türkiye'de Bir İlk: Darbe Sönümleyici Plastik

Cemer Kent Ekipmanları, oyun grupları üretimine başladığı 1994 yılından beri, parklarda çocuk yaralanmalarının önüne geçmek ve özgün tasarımlar yapmak amacıyla ar-ge çalışmalarını sürdürüyor. Çocukların vazgeçilmez oyun elemanı olan salıncaklar her geçen gün yeni tasarımlarla parklarda yerini alırken Cemer, salıncaklarda daha yüksek güvenlik standartlarına ulaşma yolunda gerçekleştirdiği çalışmalarının sonucunu aldı.

Hareketli bir oyun elemanı olan salıncakta olabilecek tehlikelerden birisi olan salıncak koltuğunun diğer bireylere çarpma ihtimaline karşı şimdiye kadar ilave ürünler kullanılarak darbe etkisi azaltılmaya çalışılıyordu. Ancak Cemer, yaptığı inovasyon ile Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, ilave malzeme kullanmadan ürünün kendisini darbe sönümleyici hale getirmeyi başardı.

Cemer Kent Ekipmanları Ar-Ge Müdürü Akın Budakoğlu, rotasyon tekniği ile üretilen salıncak koltuğunun, ilave sönümleyicilere gerek kalmadan darbe etkisini azaltıcı hale nasıl getirdiklerini şöyle anlattı:

"Ulusal ve uluslararası pazarda 0 - 3 veya 5 - 12 yaş arası çocuklar için üretilen salıncaklar LDPE/HDPE gövde ve bu gövde üzerine yerleştirilmiş darbeleri sönümleme özelliğine sahip kauçuk veya poliüretan türevi elemanların birleşiminden oluşmuştur. Uluslararası sektörel güvenlik standartları çerçevesinde darbe testlerine tabi tutulan bu salıncakların testlerde başarılı olabilmesi, söz konusu sönümleyici elemanların davranışlarıyla ve gövde ağırlığı ile ilgilidir.Mevcut teknoloji için düşündüğümüz inovasyon ile harici sönümleme elemanını devreden çıkararak kendi gövdesi içerisinde sönümleme yapabilen ve aynı zamanda rotasyonel kalıplamaya uygun bir malzeme hayal ettik. Hammadde tedarikçimiz ile bir süre devam eden geliştirme ve deneme çalışmalarından sonra istediğimiz elastikiyette, mukavemette, yumuşaklıkta, öz kütlede ve renklenebilirlikte rotasyon kalıplamaya uygun bir malzeme elde ettik.
Bu sonucu yetişkin çocukların kullanımına uygun tasarlanmış sepet salıncakta malzemenin yüksek elastikiyet özelliğinden yararlanıp, darbe yüzeylerinde ek bir detay yaratarak da başarmış olduk. Her iki ürün TS EN 1176 normları gereği darbe testlerinden geçerek, ulusal ve uluslararası alanda patent ve tesciller ile Cemer tarafından koruma altına alınmıştır.Kullanıcı konforu ve oyun parkı güvenliğini artırmaya yönelik tasarlanan infant ve sepet salıncak , ekstra sönümleyici parçalar kullanılmasına gerek kalmadan, rotasyon kalıp teknolojisinden yararlanılarak üretilen ilk salıncak koltuğu olma özelliği taşımaktadır."

Yorumlar


Sadece üyeler yorum yapabilir.
[Giriş Yap] & [Üye Ol]

Henüz yorum yapılmamış.